Haber Analiz: Çok kutuplu dünya için çifte kazanç penceresini açalım

2018-12-06 18:56:30

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping 6 Aralık'ta Avrupa ve Latin Amerika'da yer alan dört ülkeye resmi ziyaretlerini tamamlayıp G20 Buenos Aires Zirvesi'ne katıldıktan sonra başkent Beijing'e döndü.


Xi Jinping, turunun son durağı olan Portekiz'de yerli ve yabancı muhabirlerin karşısına geçerek 40 bin kilometre mesafe kat ettiği 9 gün süren ziyaretlerinde tüm dünya ülkelerinin küresel barış, istikrar ve refah beklentilerini derinden hissettiğini söyledi. Xi, dünyanın şu anda çeşitli sorunlar ve meydan okumalarla karşı karşıya bulunmasına rağmen, Çin'in öteden beri karşılıklı saygı, eşitlik, istişare, barışçı kalkınma ve işbirliği ilkelerinden hareket ederek diğer ülkelerle el ele verip insanoğlunun ortak kader topluluğunu oluşturmaya çalıştığını kaydetti.


Mevcut küresel sorunları ve meydan okumaları tüm ülkelerin istişare yoluyla ele alıp çözüme kavuşturmasına ihtiyaç duyulmakta. Xi Jinping'in Avrupa ve Latin Amerika'ya yaptığı yılsonu ziyaretlerine bakıldığında, Çin'in üç “değişmeyen” eylemini sürdürdüğünü söylemek mümkün. Birincisi Çin eskiden olduğu gibi yine diğer ülkelerin beklentilerini dinleyerek sorunları çözmek için onlarla yoğun istişarede bulundu. İkincisi, Çin eskiden olduğu gibi çok taraflılık ve çifte kazanca dayalı işbirliğini destekleyen çözümler getirmeye devam etti. Sonuncusu, Cumhurbaşkanı Xi Jinping gerek ikili, gerekse çok taraflı görüşmelerde eskiden olduğu gibi bu kez de ülkesinin geniş dünya görüşünü ve sorumluluklarını hayata geçirme kararlılığını ortaya koydu. Çin'in bu tutumu, karmaşık ve değişken küresel durumlara yatıştırıcı bir etki getirdi.


Bildirilerin ortak noktası: Çifte kazanç odaklı işbirliği

Xi Jinping'in ziyaretleri esnasında Çin; İspanya, Arjantin, Panama ve Portekiz ile ayrı ayrı ortak bildiriler yayınladı. Çin'in Kuşak ve Yol inisiyatifi kapsamında söz konusu dört ülkeyle stratejilerini kaynaştırmayı yoğunlaştırma, üçüncü piyasada ve çifte kazanca dayalı işbirliğini genişletme niyeti bu bildirilerin temel noktalarını oluşturdu.


Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in Portekiz ziyareti sırasında iki ülke arasında Kuşak ve Yol inşasını birlikte hızlandırmayı öngören anlayış muhtırası imzalandı. Yeni İpek Yolu'nun kara güzergâhının ve Deniz İpek Yolu'nun önemli bir kavşağında yer alan Portekiz, Kuşak ve Yol girişimi bakımından çok sayıda avantaja sahip. Portekiz'in bu konuda atacağı adımlar, diğer Avrupa ülkelerine de örnek oluşturabilir. Portekiz'in en büyük sigorta şirketi olan Fidelidade'in CEO'su Jorge Magalhaes Correia basına verdiği demeçte, ülkesinin Kuşak ve Yol inşasında kalkınma fırsatları yakalayabileceğine işaret ederek, diğer Avrupa ülkelerinin de bu inisiyatifi algılamalarına yardımcı olabileceğini kaydetti.


Kuşak ve Yol küresel işbirliğinin önemli bir platformu oldu

Vurgu yapılması gereken bir başka konu ise Çin'in öteden beri Avrupa'nın bütünleşmesine önem verdiğidir. Xi'nin ziyaret ettiği İspanya ve Portekiz, AB'nin önemli üyelerinden. İki ülke de Kuşak ve Yol inisiyatifi kapsamında Çin'le stratejik kaynaşmayı güçlendireceklerini ilan ettiler. Bu, önerilişinin ardından geçen 5 yıl içinde Kuşak ve Yol inisiyatifinin artık küresel işbirliğini güçlendirmede önemli bir platform haline geldiğinin bir kanıtı.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor