Çin ile Portekiz arasında işbirliği anlaşmaları imzalandı

2018-12-06 09:55:24

Çin ile Portekiz arasında işbirliği anlaşmaları imzalandı

Portekiz ziyaretini sürdüren Cumhurbaşkanı Xi Jinping dün Lizbon'da bu ülkenin Başbakanı Antonio Costa ve Meclis Başkanı Eduardo Ferro Rodrigues'le ayrı ayrı görüştü.

Xi Costa'yla görüşmesinde yaptığı konuşmada, ikili ilişkilerin tarihin en iyi döneminde bulunduğuna ve yeni fırsatlarla karşı karşıya olunduğuna işaret ederek, ilişkilerin yeni düzeye taşınması için Portekiz'le birlikte çaba harcayacaklarını belirtti.

Xi, her düzeydeki temas ve iletişimin artırılması, Kuşak ve Yol inşasında daha fazla kazanım elde edilmesi için ortak çaba harcanması gerektiğini dile getirdi.

Xi, finans, yatırım, havacılık, otomobil, yeni enerji, kültür, eğitim, turizm, bilim-teknoloji ve ilaç gibi alanlarda işbirliğinin güçlendirilmesinin önemini vurguladı. Xi ayrıca iki ülkenin uluslararası işlerde eşgüdümü pekiştirmesi, ticaret ve yatırım serbestliğini ilerletmesi önerisinde bulundu.

Finansal istikrar konusunda Çin'e teşekkür

Portekiz Başbakanı Costa, ülkesinin finansal istikrarı koruma çabasına sağladığı destekler için Çin'e teşekkür etti.

Costa, dışa açık işbirliği ve serbest ticaretten yana olan Portekiz'in Kuşak ve Yol inşasına aktif şekilde katılacağını, bunun iki halk arasındaki dostluk ve işbirliği, ikili ticaret ve yatırım, Avrupa ile Asya arasındaki bağlanırlık ve ortaklığın korunması, ayrıca dünya halklarına ve küresel ticarete yararlı olacağını savunduğunu ifade etti. Costa, Portekiz'in Çin'le her alanda işbirliğini geliştirmek ve çok taraflılığı korumak için çaba göstereceğini sözlerine ekledi.

Görüşmenin ardından iki ülkenin Kuşak ve Yol inşasını hızlandırmasına dair anlayış muhtırasının yanı sıra birçok işbirliği belgesi imzalandı.

Xi Lizbon'da Portekiz Meclis Başkanı Rodrigues'la da bir araya geldi.

Xi, Makao sorununun iki ülkenin ortak çabası sayesinde 1999 yılında uygun şekilde çözüldüğünü ve bunun dünyaya müzakere yoluyla tarihten kalan bir sorunun nasıl çözülebileceğine dair örnek teşkil ettiğini hatırlattı.

Xi, iki ülkenin yasama organlarının önemli konularda deneyimleri paylaşmalarını ve uluslararası örgütlerde eşgüdümü artırmalarını desteklediklerini kaydetti.

Rodrigues, çok taraflılıktan yana olan iki ülke arasındaki karşılıklı güvenin işbirliği sonuçlarına dönüştürülmesi, ekonomi, ticaret ve kültür gibi alanlardaki işbirliğinin güçlendirilmesi gerektiğini söyledi. Rogrigues, ülkesi Portekiz'in, Kuşak ve Yol girişiminde Avrupa'da kavşak noktası olabileceğini dile getirdi.

  

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor