Çin'den ABD'ye çağrı

2018-12-05 19:58:25

Çin Dışişleri Bakanlığı, Washington'a Cumhurbaşkanı Xi Jinping ile ABD Başkanı Donald Trump arasında varılan uzlaşıları hayata geçirme çağrısı yaptı.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, dün Brüksel'de basına verdiği demeçte, Donald Trump'un ülkesinin liderliğinde yeni bir liberal dünya düzeni oluşturacağına işaret ederek, Çin, İran ve Rusya'nın çok taraflı sözleşmeleri ihlal etmesine izin vermeyeceklerini savundu.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Geng Shuang, bugün Beijing'de düzenlenen basın toplantısında, Xi Jinping ile Donald Trump'un G20 Zirvesi esnasında yaptıkları görüşmede varılan uzlaşıların hayata geçirilmesi gerektiğini söyledi. Sözcü, Çin-ABD ikili ilişkilerinin sağlıklı ve istikrarlı şekilde gelişmesi için ortak çaba harcanmasının da önemini vurguladı.

Sözcü, Pompeo'nun söz konusu açıklamasının iki devlet başkanının G20'de vardığı mutabakatın ruhuyla bağdaşmadığını belirtti.

Çin ile ABD'nin dünyanın en etkili ülkeleri arasında olduğuna işaret eden sözcü, iki ülkenin aynı yönde adımlar atarak, iki halka ve tüm dünyaya yarar getirmek için ortak çaba harcamasını temmeni ettiklerini söyledi.   

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor