Çinli temsilciden terörle mücadelede işbirliği çağrısı

2018-12-05 19:11:03

Çin'in Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilci Yardımcısı Wu Haitao, uluslararası topluma terörle mücadelede işbirliğini güçlendirme çağrısında bulundu.

BM Güvenlik Konseyi (BMGK) dün düzenlenen toplantıda terör örgütü IŞİD'in Irak'ta işlediği suçların kanıtlarına dair raporu ele aldı.

Wu Haitao, konuyla ilgili açıklamasında, uluslararası terörle mücadele durumunun ciddiyetini koruduğunu söyledi. Teröristlerin aşırıcı düşünceleri yaymak için kullandığı araçların çeşitliliğine dikkat çeken Çinli temsilci, uluslararası topluma terörle mücadelede işbirliğini güçlendirmek için standartlar belirleyip somut tedbirler alma çağrısı yaptı.

Wu Haitao, teröristlerin Irak'taki faaliyetlerinin çok sayıda sivilin hayatını kaybetmesine yol açtığını, bölgesel ve uluslararası barışı ve güvenliği de tehdit ettiğini belirtti.

Çin hükümetinin Irak yönetimi ve halkının gösterdiği terörle mücadele gayretlerini takdirle değerlendirdiğini dile getiren Wu, Irak'ın teröristleri adaletin karşısında çıkarmasını desteklediğini vurguladı.

BMGK, Eylül 2017'de Irak hükümetinin talebi üzerine IŞİD'in Irak'ta işlediği suçlarla ilgili kanıt toplamak üzere bir soruşturma ekibi göndermişti. Soruşturma ekibi, araştırmalarının ilk neticelerini dün düzenlenen BMGK toplantısında sundu.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor