Çin ve ABD sanayi ve ticaret temsilcileri Washington'da toplandı

2018-12-05 15:39:06 CRI

11. ABD - Çin CEO ve Eski Üst Düzey Yetkililer Diyalogu dün Washington'da düzenlendi.

Çin Uluslararası Ekonomik Değişim Merkezi (CCIEE) Başkanı Zeng Peiyan, ABD Ticaret Odası Başkanı Thomas Donohue, iki ülkenin sanayi ve ticaret liderleri ile eski üst düzey yetkilileri dahil 30 kişi diyaloga katıldı.

Bu, Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping ve ABD Başkanı Donald Trump'ın Arjantin'deki görüşmesinden sonra ABD'yi ziyaret eden, Çin sanayi ve ticaret liderleri, eski üst düzeyli yetkililer ve uzmanlarından oluşan ilk heyet.

Diyaloga katılan temsilciler, iki liderin Arjantin görüşmesinin gelecek dönemdeki Çin-ABD ilişkilerine yön verdiğini savundu. İşbirliğinin Çin-ABD ilişkilerinin tek doğru seçeneği olduğunu vurgulayan temsilciler, iki tarafın fikir ayrılıklarını gidermek için iletişimi devamlı sürdürmesi gerektiğini ifade etti.

İki taraftan temsilciler, diyalogda Çin-ABD ilişkileri özellikle ekonomik ve ticari ilişkilerde mevcut başlıca sorunlar üzerine içtenlikle iletişim kurarak yapıcı önerilerde bulundu.

Çin-ABD ilişkilerinin Çin'in reform ve dışa açılmasından büyük fayda gördüğünü hatırlatan Çinli temsilciler, iki tarafın koordinasyon, işbirliği ve istikrara dayalı Çin-ABD ilişkilerini daha da geliştirmesi gerektiğini savundu. Temsilcilere göre, ticaret savaşı soruların çözümüne yarar getirmeyecek, aksine iki halkın ve dünyanın refahına zarar verecek.

Çinli temsilciler, iki tarafın ekonomik ve ticari ekiplerinin iki ülkenin liderlerinin son görüşmesinde varılan fikir birliklerini bir an önce yerine getirerek karşılıklı yarara ve ortak kazanca dayalı somut anlaşmaya varmasını vurguladı. Temsilciler, iki tarafın, fikri mülkiyet haklarının korunması, teknolojik işbirliği, kamu işletmelerinin konumu, piyasalaşma reformu ve sektörel sübvansiyon gibi alanlardaki fikir ayrılıklarını ciddi bir şekilde ele alarak çözüm bulmaya çalışması gerektiğini kaydetti. Temsilciler, iki tarafın Çin-ABD ekonomik ve ticari ilişkilerini normal yörüngesine oturtmak için çaba göstermesi gerektiğini de sözlerine ekledi.

ABD tarafından temsilciler de iki liderin son buluşmasını takdirle değerlendirdi. ABD'li temsilciler, günümüzde ABD-Çin ilişkilerinin bozulması ve ticaret anlaşmazlığının tırmanmasının önlenmesi amacıyla, iki tarafın çok sayıda açık ve gizli gerginlik unsurunu gidermek için çaba göstermesi gerektiğini söyledi. Temsilciler, ortak çıkarları içeren işbirliği alanlarını keşfederek piyasanın açılmasını ilerletmek gerektiğine işaret etti.

İki taraftan temsilciler, daha sonra diyalogda sağlanan mutabakatlarla ilgili bir ortak bildiri yayımladı.

İki taraf arasında karşılıklı güvenin artırılması, sağlıklı, istikrarlı ve sürdürülebilir Çin-ABD ilişkilerinin tesis edilmesini amaçlayan ABD-Çin CEO ve Eski Üst Düzey Yetkililer Diyalogu, Çin ve ABD'nin sanayi ve ticaret liderleri, eski üst düzeyli yetkilileri, düşünce kuruluşları ve uzmanları arasında bir iletişim platformu kurulmasını hedeflemektedir.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor