Avro Bölgesi reformunda ilerleme kaydedildi

2018-12-05 11:42:20 CRI

Avro Grubu Başkanı Mario Centeno dün Brüksel'de yaptığı açıklamada, 19 ülkenin maliye bakanlarının Avrupa istikrar mekanizmasını güçlendirerek Avro bölgesinde krizle mücadele kapasitesini yükseltmede fikir birliği sağladığını belirtti.

Böylece uluslararası toplumda büyük ilgi gören Avro bölgesi reformunda yoğun görüşmeler ve uzun bir toplantıdan sonra ilerleme kaydedildi.

Avro Grubu'nun 3-4 Aralık günlerinde Brüksel'de düzenlenen olağan toplantısında Avro bölgesi reformu ve üye ülkelerin 2019 bütçe planları ele alındı. Adı geçen toplantı önümüzdeki hafta düzenlenecek AB Zirvesi için hazırlık amacı da taşıyordu.

Avro Grubu Başkanı Mario Centeno toplantının ardından düzenlenen basın toplantısında zorlu bir toplantının ardından Avro bölgesi reformunda atılım gerçekleştirildiğine işaret etti. Mario ayrıca Avrupa istikrar mekanizmasının son yardım yöntemi olarak kullanıldığını ve bu mekanizmanın belli şartlara tabi olacağını vurguladı.

Avro İstikrar Mekanizması Avro bölgesinde borç kriziyle mücadele için kurulan kalıcı bir fon olarak 2012 yılında hayata geçirildi. Avro bölgesindeki ülke ve bankalara kalıcı maddi destek vermeyi amaçlayan mekanizma en fazla 500 milyar Avroluk kredi sağlayabilir.

Centeno, istikrar mekanizmasıyla Avro bölgesindeki bankaların tek çözüm fonuna kredi sağlanmasında hemfikir sağlandığını ve bu kararın planlanan 2024 yılından daha erken uygulanacağını söyledi.

Centeno ayrıca 2019 yılında Avro Bölgesindeki ülkelerin bütçe açığının ilk kez kendi yurtiçi milli hasılasının yüzde 3'ünün altına düşeceğini ve aynı zamanda Avro bölgesinin genel borç oranının da düşmeye devam edeceğini sözlerine ekledi.

Analizlere göre, Avro Bölgesi maliye bakanlarının reform konusunda uzlaşması Avrupa'nın finansal denetime faydalı olacaktır. Ancak Avro bölgesinde maliye bakanlığı kurulması ve Avrupa'nın kendi fon örgütünün oluşturulması gibi adımların, büyük itirazlar nedeniyle gerçekleşmesi halen uzak görünüyor.

İtalya bütçe açığını azaltacak mı?

Avro Grubu Başkanı Mario Centeno, AB Komisyonu'nun İtalya'nın bütçe planlamasını son derece uygunsuz bulduklarına dikkat çekti. Centeno, makul kamu maliye politikasının sürdürebilir gelişmenin ön koşulu olduğunu ve Avro kurallarına itibar edilmesinin Avro Bölgesi'nde istikrar için kritik önem taşıdığını kaydetti.


Daha evvel İtalya'nın bütçe taslağı AB Komisyonu'nda 2 kez geri çevrildi.

AB Komisyonu'nun ceza prosedürü açmasından kaçınmak için İtalya hükümeti bütçe taslağını yapısal olarak değiştirmek zorunda kaldı.

İtalya Maliye Bakanı Giovanni Tria yeni sona eren G-20 Zirvesi'nde yaptığı açıklamada bütçe açığının yüzde 2,4'ten yüzde 2'nin altına düşürülmesinin, AB ile müzakerenin kritik noktası olduğunu belirtti. Tria dün parlamentoda yaşlılık sistemi ve asgari gelir sisteminde halen düşüş imkanı bulunduğunu, fakat bunun siyasi bir karara bağlı olduğunu vurguladı.

Plana göre, İtalya'nın bütçe taslağı bugünden itibaren parlamentonun onayına sunularak incelenecek. İtalya'nın verdiği tavizin AB'yi tatmin edip etmeyeceği ayın 19'unda tamamlanacak AB Yıllık Toplantısı'nda belli olacak.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor