Çin-Panama işbirliğinde öncelik lojistik ve altyapı

2018-12-04 11:12:28 CRI

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping dün Panama Cumhurbaşkanı Juan Carlos Valera'yla görüştü.

İki lider, Çin ile Panama arasında diplomatik ilişki kurulmasından bu yana ikili ilişkilerdeki gelişme eğilimini ve işbirliği neticelerini takdirle değerlendirerek, ikili ilişkilerin daha da geliştirilmesi için geniş kapsamlı fikir birliğine vardı.

Cumhurbaşkanı Xi, bir buçuk yıl içinde, iki ülke arasındaki karşılıklı siyasi güvenin günden güne derinleştirildiğini, Kuşak ve Yol'un ortaklaşa inşa edilmesiyle iki ülkenin çeşitli alanlardaki temas ve işbirliğinin hızla geliştiğine işaret etti. Xi, Çin'in Panama hükümeti ve halkının ulusal güvenliği ve istikrarı koruma, halkın yaşam koşullarını iyileştirme çabalarını, ayrıca Panama'nın bölgedeki ekonomik kaynaşma ve bağlantı şebekesi için oynadığı önemli rolü desteklediğini kaydetti.

Çin'in Panama'yla birlikte üst düzey teması yoğunlaştırarak hükümet birimleri, yasama kuruluşları ve partiler arasındaki işbirliğini güçlendireceğini vurgulayan Xi, Panama'nın Taiwan bölgesi dahil Çin'in önemli çekirdek çıkarlarını ilgilendiren konularda destek vermesini takdirle değerlendirdi. Xi, Panama'nın Panama Kanalı'nın egemenliğine sahip olmasına saygı göstererek kanalın küresel ekonomideki önemli rolünü kabul ettiklerini sözlerine ekledi.

Xi ayrıca Panama'nın 2030 Ulusal Lojistik Stratejisi'nin Çin'in Kuşak ve Yol girişimiyle entegre edilmesini güçlendirerek, finans, turizm, lojistik ve altyapı inşası gibi alanlardaki işbirliğini ilerleteceklerini ifade eti. Çin'in Panama Kanalı'nın ikinci büyük kullanıcısı olduğuna dikkat çeken Xi, Çin'in global ticarete daha derin şekilde katılmasında Panama Kanalı'nın daha aktif olması gerektiğini savundu.

Çin'e Panama'ya verdiği destek için teşekkür eden Cumhurbaşkanı Valera, Panama'nın “Tek Çin” politikasını kararlılıkla izleyerek Cumhurbaşkanı Xi'nin ortaya koyduğu insanlığın kader ortaklığı düşüncesine katıldığını belirtti. Valera, Kuşak ve Yol'un ortaklaşa inşa edilmesini destekleyen Panama'nın, Çin'le yatırım, liman taşımacılığı ve serbest ticaret bölgesi gibi alanlarda işbirliğini güçlendireceğini kaydetti. Valera, Panama'nın Çin'le bir an önce serbest ticaret anlaşması imzalayarak iki ülkenin ticaret seviyesini yükseltmeyi arzu ettiğini de sözlerine ekledi.

Liderler görüşmenin ardından bazı işbirliği anlaşmalarının imzalanmasına tanıklık etti, ardından basın toplantısına katıldı.

Cumhurbaşkanı Xi Jinping, aynı gün Panama kentinde Panama Milli Meclis Başkanı Yanibel Abrego'yla görüştü.

Xi, Çin'in Panama meclisi ve çeşitli partilerle ortaklaşa çaba göstererek Çin-Panama dostluğu ve işbirliğini ilerletmeye hazır olduğunu kaydetti.

Cumhurbaşkanı Xi'nin bu önemli ziyaretinin Panama-Çin ilişkilerini daha güçlendireceğini ifade eden Abrego, Panama Milli Meclisi'nin Çin'le teması pekiştirmeye hazır olduğunu kaydetti.

Öte yandan, Xi Jinping, dün Panama Cumhurbaşkanı Valera'yla birlikte Çin-Panama Ekonomik ve Ticari İşbirliği Forumu'na katılan iki ülkenin iş insanlarını kabul etti.

Xi, Çin'in Panama dahil çeşitli ülkelerin iş insanlarının Çin'de yatırım yapmasını beklediğini, aynı zamanda Çinli işletmelerin Panama'da iş kurmalarını teşvik ettiğini vurguladı.

Panama mesaisini sürdüren Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, aynı gün Panama Cumhurbaşkanı Valera'yla birlikte Panama Kanalı'nın yeni gemi kilidini ziyaret etti.

Öte yandan Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in eşi ve Dünya Sağlık Örgütü Verem ve AIDS Önleme İyi Niyet Elçisi, UNESCO Çocuk ve Kadın Eğitim Elçisi Peng Liyuan, Panama'da AIDS hastalığının önleme ve tedavi edilmesiyle ilgili tanıtım etkinliğine katıldı. Peng Liyuan, Panama Cumhurbaşkanı'nın eşi Lorena Castillo Garcia de Varela'yla da görüştü.Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor