Yıldırım: Türkiye ve Çin benzer fikirlere sahip iki ülke

2018-12-03 20:58:40

TBMM Başkanı Yıldırım, Türkiye ve Çin'in bölgesel ve küresel konularda benzer fikirlere sahip iki ülke olduğunu belirtti.

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı Binali Yıldırım, başkent Beijing'deki Tiananmen Meydanı'nda bulunan Büyük Halk Toplantı Sarayı'nda Çin Ulusal Halk Meclisi (ÇUHM) Daimi Komitesi Başkanı Li Zhanshu ile heyetler arası toplantıda bir araya geldi.

Görüşmenin basına açık kısmında Yıldırım, Türkiye ve Çin arasındaki ilişkilerin olumlu mecrada ilerlemeye devam ettiğine dikkat çekerek Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in Arjantin'de düzenlenen G20 Zirvesi sırasında yaptıkları görüşmede iki ülkeyi ilgilendiren konularda önemli kararlar aldıklarını ifade etti.

"Türkiye-Çin ilişkileri köklü bir temele dayanıyor. Asya'nın bir ucunda Çin, diğer ucunda Türkiye yer alıyor. Bölgesel ve küresel konularda benzer fikirlere sahip iki ülkeyiz. Hükümetler arasındaki ilişkilerin gelişmesine paralel olarak parlamentoların ilişkilerini de geliştirmek, parlamenter diplomasiyi daha etkin hale getirmek ihtiyacı olduğunu düşünüyorum." diyen Yıldırım, bu amaca uygun olarak, her iki ülkenin dostluk grupları arasındaki münasebetlerin başlatılmasında fayda olduğunu dile getirdi.

Li Zhanshu da görüşmede, iki ülke arasında diplomatik ilişkilerin kurulmasından bu yana ikili ilişkilerin sağlıklı ve hızlı bir şekilde gelişmeye devam ettiğini ve 2015'ten bu yana iki ülke liderlerinin sıklıkla yaptığı görüşmelerin ikili ilişkilerin gelişmesine öncülük ettiğini belirtti.

İki ülkenin uluslararası siyasi ve ekonomik yönetişimdeki tutumlarının benzer olduğunun altını çizen Li, iki ülkenin geniş ortak çıkarlara ve parlak bir geleceğe sahip olduğunu söyledi.

Li, ayrıca iki ülkenin yasama organları arasındaki değişimin ikili işbirliğinin önemli bir parçası olduğuna değinerek, ÇUHM ve TBMM arasındaki ilişkileri her düzeyde geliştirmeye, derinleştirmeye ve temasları artırmaya hazır olduklarını sözlerine ekledi.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor