Çin Dışişleri: Çin'in BMGK Dönem Başkanlığı övgü topladı

2018-12-03 19:32:23

Çin Dışişleri Bakanlığı, kasım ayında Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) Dönem Başkanlığı görevini yürüten Çin'in çalışmalarının tüm taraflarca övgüyle değerlendirildiğini açıkladı.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Geng Shuang, başkent Beijing'de bugün düzenlenen basın toplantısında, Çin'in kasım ayında yürüttüğü BMGK Dönem Başkanlığı görevinin, tüm tarafların aktif desteği ve işbirliği sayesinde başarıyla tamamlandığını belirtti.

Çin'in adalet, şeffaflık, verimlilik ve fayda ilkelerinde ısrar ettiğini ve BMGK'de düzenlenen oturumlarda çok taraflılığı destekleme ve BM'nin rolünü güçlendirme çağrılarında bulunduğunu hatırlatan sözcü, “Uluslararası ve bölgesel kritik meselelerin yeniden ele alınması ve siyasi uzlaşma sağlanması için çaba gösteren Çin, tarafların BM barış koruma operasyonları üzerinde fikir alışverişi yapmalarına da destek verdi. BMGK'nin daimi üyesi olan Çin, dönem başkanlığı döneminde de aktif bir rol üstlenerek küresel barış ve güvenliğin korunmasına yeni katkılar yaptı. Bu çabalar, tüm taraflarca takdirle değerlendirildi” dedi.

BM'nin çok taraflılık mekanizmasının merkezinde bulunduğunu vurgulayan sözcü, mevcut durumda uluslararası toplumun daha güçlü bir BM'ye her zamankinden daha çok ihtiyaç duyduğunun altını çizdi.

Çin'in BM Tüzüğü'nün amaç ve ilkelerinde ısrar etmeyi sürdüreceğine işaret eden Geng, Çin'in küresel sorunların çözülmesi, 2030 Sürdürülebilir Kalkınma Gündemi'nin hayata geçirilmesi ve BM'nin uluslararası meselelerde daha büyük rol oynaması için çabalarını sürdüreceğini sözlerine ekledi.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor