Haber Analiz: Yenilenen “kanal dostluğu”nun arkasındaki genel eğilim

2018-12-03 19:20:19

CRI Haber Merkezi, Wang Shanshan


“Birbirlerine beş bin kilometre uzaklıktaki iki ülke, bir kanal ile yakınlaştı.” ifadesi, Çin ve Panama arasındaki asırlık temasların bir tasviri. 2017 yılında diplomatik ilişkilerin kurulmasıyla tarihi değişim geçiren ikili ilişkiler, bugünlerde Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in ziyaretiyle yepyeni bir döneme girmiş oldu. İki ülke arasındaki ilişkiler geçen bir yıldan fazla süre içinde büyük ilerleme kaydederek dünyanın genel eğilimini yansıtırken, ülkeler arası adalete ışık tuttu.


Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, Panama Devlet Başkanı Juan Carlos Varela Rodriguez'in daveti üzerine 2 Aralık'ta ülkenin başkenti Panama'ya vararak resmi ziyaretine başladı. Bu, hem Xi'nin Panama'ya gerçekleştirdiği hem de Çin'den cumhurbaşkanı düzeyinde yapılan ilk ziyaret niteliğinde.


Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, ziyaretinin arifesinde Panama'nın önde gelen gazetelerinden El Estrella de Panama'da yayınlanmak üzere yazdığı makalede, “Birçok Çin vatandaşı gibi daha önce gelemesem de ülkeniz bana hiç yabancı gelmedi.” ifadesini kullandı.

Çin ile Panama'nın bağlantısı bir asır öncesine uzanıyor

Nitekim dünyanın yedi harikasından biri olan Panama Kanalı, Çinliler tarafından iyi biliniyor. İşte bu kanal, Çin ve Panama arasındaki ilişkileri başlattı. 160 yıl önce, ilk Çinli kafile, Pasifik Okyanusu'nu aşarak Panama'ya vardı, yerel halkın demiryolu inşası ve kanal kazma çalışmalarına yardım etti. Panama Kanalı'nın inşasına katılan Çinliler yerel halk tarafından “Kanal Çinlileri” olarak adlandırılmıştır. Panama kentinde Çin-Panama Parkı ve Panama Kanalı sahilinde Çinlilerin Panama'ya varışının 150. yıldönümünü anısına dikilen anıt ise bu tarihin tanığı. Günümüzde her 14 Panama vatandaşından biri Çinli. Panama'da yaşayan 240 bin Çinli, Latin Amerika bölgesindeki en büyük Çin mahallesini oluşturuyor. Yerel hükümet, 2004 yılında her yılın 30 Mart gününü “Çinli Günü” ilan etti.  


Çin ve Panama arasındaki “kanal irtibatı” bununla sınırlı değil. Dünyanın en önemli nakliye yollarından biri olan Panama Kanalı aynı zamanda 140 küresel lojistik hattına bağlanıyor ve her yıl küresel ticari mal nakliyatının yüzde 6'sı bu hat üzerinden gerçekleştiriliyor. Dolayısıyla Panama Kanalı, “küresel ticaretin barometresi” olarak anılıyor.


2016 yılında Panama Kanalı'nın dokuz yıl süren genişletme projesi tamamlandı. Genişlemeden sonra daha büyük gemilerin geçebilmesiyle kanal üzerinden taşınan ticari malların hacmi de belirgin biçimde yükseldi. “Cosco Panama” adlı Çin gemisi hizmete girdiği ilk gün kanaldan geçen ilk gemi oldu. Bu durum, Panama'nın Çin'in lojistik sektörüne verdiği önemi gösteriyor. Günümüzde ise Çin, hem Panama Kanalı'nın ikinci büyük kullanıcısı hem de bu ülkenin ikinci büyük ithalat ve ihracat ortağı konumunda bulunuyor.


Haziran 2017 ayında Çin-Panama diplomatik ilişkileri resmen kuruldu. Kasım 2017'de Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, Panama Cumhurbaşkanı Juan Carlos Varela Rodriguez ile yaptığı görüşmede, “Çin'de bir atasözü vardır; Çin Seddi'ne çıkmayanlar kahraman sayılmaz. Siz hem Çin ile diplomatik ilişkileri kurdunuz, hem de Çin'i ziyaret ettiniz. Bu bir kahramanlık göstergesidir.” dedi.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor