Çin: G20 Arjantin Zirvesi piyasalara dinamizm kattı

2018-12-03 18:55:00

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Geng Shuang, kısa süre önce Arjantin'de yapılan G20 Zirvesi'nin dünyaya olumlu mesajlar vererek, küresel piyasalara güven ve dinamizm kattığını belirtti.

Geng Shuang, bugün başkent Beijing'de düzenlenen basın toplantısında, tarafların G20 Zirvesi'nde piyasaya olan güveni artırmak ve küresel ekonomideki gerileme risklerini ortadan kaldırmak için diyaloğun sürmesinin yanı sıra somut adımlar atılması hususunda mutabık kaldıklarına işaret etti.

Sözcü, tarafların güçlü, sürdürülebilir, dengeli ve kapsayıcı ekonomik kalkınmanın sağlanması için tüm siyasi araçları kullanma üzerinde uzlaştıklarını, böylece anlaşmazlıkları istişare yoluyla çözmek ve ortak sınamaların üstesinden gelmek için dayanışmayı pekiştirme yönünde bir irade ortaya koyduklarını söyledi.

İlgili ülkelerin, çok taraflı ticaret sisteminin küresel kalkınmaya yaptığı katkıları da övgüyle değerlendirdiklerine dikkat çeken sözcü, tarafların Dünya Ticaret Örgütü içindeki reforma desteklerini de yinelediklerini kaydetti.

Sözcü Geng Shuang, ayrıca G20 Zirvesi'nde küresel ekonomik yönetişim ve iklim değişikliğiyle mücadele konularında olumlu sonuçlar elde edildiğini ifade etti.

G20 üyesi ülkelerin ortak istişare, ortak inşa ve ortak fayda ilkelerine dayalı küresel yönetişim konseptinden ve insanlık için ortak kader topluluğundan kaynaklanan sorumluluklarından yola çıkarak küresel ekonominin sağlıklı gelişmesine ve halkların refahının artmasına dinamizm katabileceğini dile getiren sözcü, Çin'in bu konuda yapıcı rol oynamaya hazır olduğunu sözlerine ekledi.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor