Xi Jinping'in makalesi Portekiz basınında

2018-12-03 14:45:06

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping Portekiz ziyareti öncesi bu ülkede yayımlanan Diario de Noticias gazetesine bir makale gönderdi.

Bugün yayımlanan makalede, Asya ve Avrupa kıtalarının doğu ve batı uçlarında bulunan Çin ve Portekiz halklarının dostluğunun uzun tarihe sahip olduğu kaydedildi. İki ay sonra iki ülke arasında diplomatik ilişki kurulmasının 40. yıldönümününün kutlanacağını ifade eden Xi, 40 yıl içerisinde ikili ilişkinin istikrarlı ve hızlı bir şekilde geliştiğini belirtti. Makalede, iki taraf arasındaki işbirliğinin, karşılıklı güven, saygı ve yardımlaşmayla, dünyada farklı sosyal sistemlere ve tarihsel geçmişlere sahip ülkeler arasındaki ilişkide kazan-kazan modeli haline geldiği ifade edildi.

Makalede, Çin ve Portekiz'in kritik bir gelişme sürecinde bulunduğuna işaret edilerek, iki ülkenin somut işbirliğini derinleştirmeye hazır oldukları kaydedildi.

Xi makalesinde Kuşak ve Yol kapsamında yürütülecek işbirliğine de değindi, Çin-Portekiz kapsamlı stratejik ortaklığını zenginleştirmek istediklerini not etti. Xi, büyük potansiyele sahip Çin-Portekiz ilişkisinin, insanlığın ortak kader topluluğu oluşturulması hedefine katkıda bulunacağına vurgu yaptı.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor