Xi'den George H. W. Bush'un vefatına taziye

2018-12-02 16:18:08 CRI

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping dün, ABD eski başkanlarından George H. W. Bush'un vefatı dolayısıyla ABD Başkanı Donald Trump'a bir taziye mesajı gönderdi.

Xi mesajında, Bush'un vefatından büyük üzüntü duyduğunu belirterek, Çin hükümeti, halkı ve kendi adına Bush'un ailesine başsağlığı dileğini ifade etti.

Xi, Çin halkının eski dostu olan Bush'un 40 sene boyunca Çin ile ABD arasındaki ilişkilere tanıklık ettiğini, ikili ilişkilerde tarihi gelişmeler kaydedilmesini hızlandırdığını ve iki ülke halkları arasındaki dostluğun artırılmasına büyük katkılarda bulunduğunu dile getirdi.

Çin halkının bunu asla unutmayacağının altını çizen Xi, ikili ilişkilerin, uzun zaman içinde ve iki ülkenin liderleri ile haklarının ortak çabalarıyla sürekli olarak ilerlediğini ve bunun hem iki ülkenin, hem de dünya ülkelerinin halklarına yarar getirdiğini belirtti.

Xi mesajının sonunda, “Çin-ABD ilişkilerine büyük önem veriyorum. İkili ilişkilerin doğru yönde gelişmesinin sürmesini hızlandırmak için Başkan Trump ile birlikte çaba harcamaya hazırım.” ifadelerini kullandı.