Xi ile Trump mutabakata vardı

2018-12-02 15:30:43 CRI

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, G20 Zirvesi'ne katılmak üzere gittiği Buenos Aires'te, ABD Başkanı Donald Trump'ın daveti üzerine kendisiyle çalışma yemeğinde bir araya geldi.

İki lider, ikili ilişkileri ve her iki tarafı ilgilendiren uluslararası konuları samimi bir atmosferde görüşerek önemli mutabakata vardı.

Taraflar, işbirliğini karşılıklı yarar temelinde genişleterek, fikir ayrılıklarını karşılıklı saygı zemininde kontrol altına alıp, eşgüdüm, işbirliği ve istikrara dayalı ikili ilişkileri birlikte hızlandırma konusunda anlaştı.

Xi Jinping görüşmede, dünyanın barış ve refahını hızlandırma konusunda Çin ve ABD'nin ortak ve önemli sorumluluklar üstlendiğine işaret ederek, iyi bir Çin-ABD ilişkisinin iki ülke halklarının temel çıkarlarına uymanın yanı sıra, uluslararası toplumun da genel beklentisi olduğunu kaydetti.

İşbirliğinin iki tarafın en iyi seçeneği olduğuna dikkat çeken Xi, Çin ile ABD'nin ikili ilişkilerin gelişme yönünü iyi kavrayıp, ilişkilerin uzun vadeli, istikrarlı ve sağlıklı gelişmesini hızlandırması ve iki ülke ile dünya halklarına daha çok yarar getirmesi gerektiğinin altını çizdi.

Xi Jinping'in ikili ilişkiler hakkındaki değerlendirmesine katıldığını belirten Donald Trump ise, ABD-Çin ilişkilerinin son derece özel ve önemli olduğunu ve dünya üzerinde önemli etkiye sahip iki ülke arasındaki iyi ilişkilerin muhafaza edilmesinin hem ABD ile Çin'e, hem de dünyaya yararlı olduğunu kaydetti.

Trump, Çin ile istişare yoluyla işbirliğini pekiştirmeye ve mevcut sorunlarda her iki tarafa yarar sağlayacak çözümleri bulmak için çalışmaya hazır olduğunu aktardı.

İki lider çeşitli yöntemlerle yoğun temasları sürdürerek, ikili ilişkilerin gelişmesine önderlik yapacaklarını fikir birliğiyle belirttiler. Xi ve Trump ayrıca, uygun zamanlarda tekrar karşılıklı ziyaretler düzenleme konusunda da anlaştı. İki taraf arasında çeşitli alanlarda diyalog ve işbirliğinin güçlendirilmesinin yanı sıra, eğitim ve kültürel iletişimin yoğunlaştırılması hakkında fikir birliğine varıldı.

Taraflar arasında ayrıca yasa uygulama ve uyuşturucuyla mücadele işbirliğini güçlendirmek üzere harekete geçilmesi konusunda da mutabakata varıldı.

İki ülke arasındaki ekonomik ve ticari sorulara değinen Xi ise, dünyanın iki büyük ekonomisi olan Çin ile ABD arasındaki ekonomik ve ticari temasların yoğunluğunun altını çizerek, iki ekonominin birbirine bağlı olduğunu vurguladı.

İki ülke arasında ekonomik ve ticari alanda bazı fikir ayrılıkları olmasının tamamen normal olduğuna dikkat çeken Xi, en önemlisinin, bu fikir ayrılıklarının uygun şekilde kontrol edilerek, karşılıklı saygı, eşitlik ve yarar temelinde ve her iki tarafın kabul edebileceği çözümlerin bulunması olduğunu ifade etti.

İki lider arasında ekonomik ve ticari sorunlar üzerinde ek gümrük vergileri uygulamalarının durdurulması konusunda da fikir birliğine varıldı. Xi ve Trump, kendi ülkelerinin ekonomik ve ticari çalışma gruplarına müzakereleri hızlandırarak, ek gümrük vergileri uygulamalarını sonlandırma ve karşılıklı yarar ile ortak kazanca dayalı somut bir anlaşmaya varma talimatı verdi.

Xi, ülkenin yeni tur reform ve dışa açılıma süreci ile yurtiçi piyasasına ve halkın ihtiyaçlarına göre piyasasını daha çok açarak, ithalatı genişletmeye hazır olduğunu ve iki ülke arasında ekonomi ve ticaret alanındaki sorunların giderilmesi için çaba harcayacaklarını ifade etti.

Xi, iki tarafın, ekonomik ve ticari ilişkilerin bir an önce normal yörüngeye dönmesini sağlamak için işbirliği ve ortak kazancı gerçekleştirmesi gerektiğini vurguladı.

Cumhurbaşkanı Xi ayrıca, Çin hükümetinin Taiwan konusundaki tutumunu hatırlattı ve ABD tarafı da Tek Çin politikasını izlemeye devam edeceklerini ifade etti.

İki lider, başta Kore Yarımadası sorunu olmak üzere önemli uluslararası ve bölgesel sorunlarda da fikir alışverişi yaptı. ABD ile Kuzey Kore (KDHC) liderlerinin bir kez daha bir araya gelmesini desteklediğini belirten Xi, ABD ve Kuzey Kore'nin aynı yönde hareket etmesini, birbirinin kaygılarını dikkate almasını, yarımadanın tamamen nükleer silahlardan arındırılmasını ve barış mekanizması kurulmasını temenni ettiği kaydetti.

Trump da, Çin'in bu konularda oynadığı olumlu rolü takdirle karşıladıklarını ve Çin'le temas ile koordinasyonu güçlendirmeye devam edeceklerini dile getirdi.

Görüşmenin başarılı geçtiğine dikkat çeken Xi ve Trump, sıkı temasları sürdürmeyi de kabul etti.Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor