Xi Jinping, Macron ile görüştü

2018-12-02 13:04:52 CRI

G20 Liderler Zirvesi'ne katılmak üzere Arjantin'in başkenti Buenos Aires'te bulunan Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping dün, Fransız mevkidaşı Emmanuel Macron'la görüştü.

Xi Jinping görüşmede, önümüzdeki yılın Çin ile Fransa arasında diplomatik ilişki kurulmasının 55. yıldönümü olduğunu hatırlatarak, Çin'in Fransa'yla birlikte iki ülke arasındaki kapsamlı stratejik ortaklık ilişkilerini yeni seviyeye taşıyıp, Çin-Avrupa ilişkilerinin gelişimini hızlandırmaya hazır olduğunu belirtti.

Xi, iki tarafın ilişkilerdeki olumlu eğilimi sürdürmek üzere üst düzey temasları yoğunlaştırarak, somut işbirliğini hızlandırması ve ikili ticaret ile yatırımı genişletmesi gerektiğini vurguladı.

Çin ile Fransa'nın çok taraflılığı kararlılıkla savunacağını aktaran Xi, iki ülkenin ayrıca iklim değişikliği, Dünya Ticaret Örgütü reformu ve İran nükleer sorunu gibi önemli uluslararası sorunlardaki temas ve eşgüdümü güçlendirerek, çekirdeğinde Birleşmiş Milletler Tüzüğü ilkelerinin bulunduğu çok taraflı uluslararası düzeni somut bir şekilde korumanın yanı sıra, serbest ticaret ve çok taraflı ticaret sistemini muhafaza edeceğini ifade etti.

Xi, önceki gün Çin, Fransa ve BM'in katılımıyla düzenlenen iklim değişikliğine ilişkin üçlü toplantıda olumlu sonuçlar alındığına ve uluslararası topluma pozitif bir sinyal verildiğine dikkat çekti.

Xi ayrıca, Çin'in Fransa'yla G20 çerçevesindeki işbirliğini güçlendirmeye hazır olduğunu söyledi.

Emmanuel Macron ise, Xi'nin “Boao Asya Forumu” ve “Çin Uluslararası İthalat Fuarı”nda açıkladığı dışa açılmayı genişletmeyi hedefleyen önlemleri takdirle değerlendirdiklerini ve Çin'in yabancı sermayeye daha rahat bir ticari ortam yaratmak için gösterdiği çabaları olumlu karşıladıklarını dile getirdi.

Fransa'nın Çin'le üst düzey temasları yoğunlaştırarak, nükleer enerji, havacılık ve turizm gibi alanlardaki işbirliğini ilerletmeye hazır olduğunu dile getiren Macron, Çin'i Fransa'ya daha fazla yatırım yapmaya davet etti ve Fransa'nın Çin'e yönelik ihracatının da artırılmasını umduğunu kaydetti.

Fransa'nın çok taraflılıkta ısrar ettiğini vurgulayan Macron, Çin'le önemli uluslararası sorunlarda birbirine destek vermeye devam etmeye, çok taraflı serbest ticaret sistemini savunmaya, uluslararası toplumun Paris Protokolü'nü yerine getirmesini hızlandırmaya ve Çin-Avrupa ilişkilerinin hız kesmeden gelişmesini ilerletmeye hazır olduğunu sözlerine ekledi.Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor