Xi ve Merkel bir araya geldi

2018-12-02 12:15:08 CRI

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping dün, Arjantin'in başkenti Buenos Aires'te Almanya Başbakanı Angela Merkel ile bir araya geldi.

Xi Jinping görüşmede, Çin-Almanya ilişkilerinde iyi bir gelişme eğilimi korunduğuna dikkat çekerek, ikili üst düzey temasların yoğunlaştığını ifade etti.

Xi, kapsamlı stratejik ortaklar olarak, Çin ile Almanya arasında çok taraflı organlardaki ve uluslararası konulardaki işbirliğinin de günden güne sıkılaştığını kaydetti.

Xi, Almanya'yla birlikte çok taraflılık ve açık dünya ekonomisini korumak ve dünya barışı, istikrarı ve gelişimini hızlandırmak için çaba harcamaya hazır olduklarını belirtti.

İki ülkenin karşılıklı yarar ve ortak kazançta ısrar etmesi gerektiğine vurgu yapan Xi, Çin'in dışa açılmayı kararlılıkla genişleteceğini ve bu doğrultuda sene içinde piyasanın açılmasına ilişkin bir dizi yeni önlem açıklandığını söyledi.

Birçok Alman işletmenin dışa açılma konusunda uygulanan yeni politikalardan yararlanmaya başladığını öğrendiğine işaret eden Xi, iki tarafın kendi avantajlarından faydalanarak, ikili işbirliğini daha nitelikli ve yüksek bir seviyeye taşıması gerektiğini belirtti.

Xi, Almanya'yı Kuşak ve Yol inşasının önemli işbirliği ortaklarından biri olarak gördüklerini ve Almanya'yla Asya ile Avrupa arasındaki bağları güçlendirmek istediklerini ifade etti.

Xi, dünyanın başlıca ekonomik toplulukları ve büyük ticaret ülkeleri olan Çin ve Almanya'nın, serbest ticareti korumaya ve korumacılığa karşı çıkmaya devam etmesinin önemine değinerek, Almanya'yla birlikte merkezinde BM'nin bulunduğu uluslararası sistemi korumaya ve küresel sınamaları göğüslemeye hazır olduklarını sözlerine ekledi.

Angela Merkel ise, Almanya ile Çin arasındaki ilişkilerin iyi yönde geliştiğini ve çeşitli alanlardaki iletişim ile işbirliğinin pürüzsüz şekilde ilerlediğini dile getirdi.

Kendisinin de Alman işletmelerinin Çin'in dışa açılmayı genişletme politikasından faydalandığını memnuniyetle gördüğünü söyleyen Merkel, Çin'le bütün alanlarda somut işbirliğini derinleştirerek, altyapı tesisleri inşası ve teknik eğitim gibi alanlarda üçüncü taraf piyasadaki işbirliğini genişletmeye hazır olduklarına dikkat çekti.

Merkel, Almanya ve Çin'in karmaşık uluslararası durumda sıkı temas ile eşgüdümde bulunacağını ve Almanya'nın Avrupa-Çin işbirliğini güçlendirmede daha büyük rol oynamaya hazır olduğunu belirtti.Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor