Haber Analiz: Dünya ekonomisinin yönünün kavranmasında uzak görüşlerin önemi

2018-12-01 20:51:51 CRI

CRI Haber Merkezi-Xu Qinduo

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping dün, G20 Zirvesi'nin ilk oturumunda yaptığı konuşmada, daha yüksekten bakarak, uzak görüşlü ve sorumlu bir tavırla dünya ekonomisinin yönünü kavrama çağrısında bulundu.

G20 Zirvesi, son 10 sene içinde küresel ekonomi yönetişiminde kritik bir liderlik rolü oynadı. G20 liderleri bugün bir kez daha bir araya gelerek küresel ekonomi sorunlarını ele aldığında, dünya ekonomisinin aşağı yönlü risklerle karşı karşıya kalması ve tek taraflılık ile korumacığın küresel çok taraflılık sistemine ciddi darbe vurması gerçekleriyle karşılaştı.

Şimdi burada asıl soru şu: Dünya ülkeleri küreselleşmeyi hızlandırarak, serbest ticareti genişletmeyi ve aralarındaki işbirliğini güçlendirmeyi mi seçecek; yoksa kendi ülkelerinin çıkarlarını küresel çıkarların üstünde tutarak, tek taraflılık ve ticari korumacılığı mı sürdürecek?

Dünya ülkeleri liderlerinin, kendileri ve dünya ekonomisi için çetin bir tarihi seçim yapmak zorunda kaldıkları söylenebilir. Bu seçim, siyasetçilere konuya daha yüksekten bakma ve stratejik açıdan yaklaşma çağrısında bulunuyor.

Dünya ülkelerinin, açıklığın ve işbirliğinin korunması için, serbest ticareti ve çekirdeğinde Dünya Ticaret Örgütü'nün (DTÖ) bulunduğu uluslararası kurallara dayalı çok taraflı ticaret sistemini var güçle koruması gerekiyor.

Bununla birlikte, DTÖ, üye ekonomik topluluklarına aralarındaki ticari çatışmaları ortadan kaldıran bir çözüm mekanizması sunuyor. Bu da anlaşmazlıkların şiddet ya da savaş yoluyla çözülmesinden kaçınmayı sağlıyor.

Malesef, DTÖ son yıllarda sürekli tek taraflılık ve korumacılık tehdidi ile karşı karşıya kaldı. Mesela, kimi ülkeler, yurtiçi yasaları ile ticaret ortaklarının davranışlarının kurallara aykırı olduğu hükmünü vererek, ek gümrük tarifeleri uygulamaya başladı. Bu tür girişimler, DTÖ'nün işleyişini doğrudan tehdit etmenin yanı sıra, küresel çok taraflı ticari sistemi de baltaladı.

G20 Zirvesi Dönem Başkanlığı görevini yürüten Arjantin Devlet Başkanı Mauricio Macri'nin de söylediği gibi, geçen birkaç yıl içinde mevcut çok taraflılık sistemi birçok saldırıya maruz kaldı.

Zirve sırasında, BRICS'e üye Çin, Rusya, Hindistan, Brezilya ve Güney Afrika'nın liderleri bir araya geldiler. Söz konusu ülkelerin lideri, DTÖ'nün temsil ettiği uluslararası kurallar temelinde kurulan çok taraflı ticaret sisteminin var güçle desteklenmesi ve şeffaf, ayrımcılıktan uzak, açık ve kapsayıcı bir uluslararası ticaret sisteminin güvence altına alınması konusunda fikir birliğine vardılar.

2008 yılında dünya genelinde patlak veren finans krizi sırasında, G20 ülkelerinin aynı tutumu sergileyerek, ekonomi politikalarında eşgüdüm sağlayıp, korumacılıktan kaçınma önlemleri alması sayesinde küresel ekonomi yeniden canlanmaya başladı. G20 liderlerinin on sene önce yaşanan finans krizinden edindikleri en değerli deneyimlerden birisi de, işte bu ortaklık ruhudur. Bugün, bu ders unutulmamalı.

G20 ülkelerinin gayri safi yurtiçi hasılasının küresel ekonominin yüzde 85'ini oluşturduğu için şüphesiz ki, G20 ülkelerinin dayanışması veya tam tersi yönde hareket etmesi küresel ekonominin gelişme yönünü belirleyecek.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor