“Çin ve Japonya, serbest ticaret müzakerelerini hızlandıracak”

2018-12-01 13:04:19 CRI

G20 Zirvesi'ne katılmak üzere Arjantin'in başkenti Buenos Aires'te bulunan Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, Japonya Başbakanı Şinzo Abe ile bir araya geldi. İki lider, bölgesel serbest ticaret anlaşmaları konusunda müzakereleri hızlandırma kararı aldı.

Xi, iki tarafın Bölgesel Kapsamlı Ekonomik Ortaklık (RCEP) anlaşması ile Çin, Japonya ve Güney Kore arasındaki üç taraflı serbest ticaret anlaşmasının mümkün olan en kısa süre içinde sağlanması için ortak çaba harcaması gerektiğini vurguladı.

Xi, Çin ve Japonya'nın ikili ilişkileri aralarındaki Dört Siyasi Belge'nin temelinde, yapıcı bir şekilde yönlendirmesi ve yeni gelişme ufku yaratması gerektiğini kaydetti.

Xi, iki taraftan işbirliğinin genişliğini ve derinliğini arttırmasını, personel iletişimini yoğunlaştırarak halklar arasındaki dostluğu sağlamlaştırmasını, karşılıklı güveni güçlendirmesini ve aralarındaki hassas sorunları uygun bir şekilde çözmesini temenni ettiğini kaydetti.

Xi, Japonya'nın önümüzdeki yıl düzenlenecek G20 Zirvesi'ne ev sahipliği yapmasını desteklediklerinin de altını çizdi.

Şinzo Abe ise görüşmede, serbest ticarete ve çekirdeğinde Dünya Ticaret Örgütü'nün bulunduğu çok taraflı ticaret sistemine destek veren Japonya'nın, RCEP anlaşması ile Çin, Japonya ve Güney Kore arasındaki üç taraflı serbest ticaret anlaşması için müzakereleri hızlandırmaya hazır olduğunu vurguladı.

Çin'le üst düzey temasları sürdürürken, ekonomi, ticaret ve yatırım işbirliğini de derinleştireceklerini, ayrıca halklar arasındaki temasları yoğunlaştıracaklarını söyleyen Abe, Çin'le çok taraflı işlerdeki temas ve koordinasyonu arttırmayı istediklerini dile getirdi.

Abe, G20 dönem başkanlığı yaptıkları dönemde Çin'le işbirliğini güçlendirmeyi beklediklerini sözlerine ekledi.

 


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor