“Çin ve Hindistan, ilişkileri daha yüksek seviyeye taşıyacak”

2018-12-01 13:02:31 CRI

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, dün Arjantin'in başkenti Buenos Aires'te Hindistan Başbakanı Narendra Modi ile bir araya geldi. İki lider görüşmede, ilişkileri daha üst bir seviyeye taşımayı kabul etti.

Çin-Hindistan ilişkilerinin gittikçe artan bir ivmede ilerlediğine işaret eden Xi Jinping, bunun iki ülkenin kalkınmasına güç kattığı gibi, derin değişikliklerin yaşandığı küresel sisteme de istikrar ve kesinlik kazandırdığını belirtti.

Xi Jinping, Modi ile temasları sürdürerek, ikili ilişkilerin daha hızlı, nitelikli ve istikrarlı gelişmesini yönlendirmeye hazır olduğunu ifade etti.

Xi, iki tarafın siyaset, sınır sorunu özel temsilcileri, savunma, güvenlik, ekonomi, ticaret ve kültür alanlarındaki diyalog mekanizmasını iyi bir şekilde kullanarak, temasları ve karşılıklı güveni artırmasının önemine vurgu yaptı.

Xi, iki tarafın somut işbirliğini, özellikle ticaret, yatırım, sağlık, yoksulluğu azaltma, çevre koruma, doğal afetlerle mücadele alanlarındaki işbirliğini güçlendirmesi ve kültürel teması yoğunlaştırması gerektiğini vurguladı.

Xi, iki tarafın işbirliğini “Çin, Hindistan+” modeline genişleterek, BM, BRICS, Shanghai İşbirliği Örgütü gibi çok taraflı mekanizmalardaki koordinasyon ve işbirliğini güçlendirmesini talep etti.

Dünya ekonomisinin karşı karşıya bulunduğu risk ve tehditlerin çoğalmakta olduğuna işaret eden Xi, Çin ile Hindistan'ın eşgüdüm ve işbirliğini güçlendirerek, bu tehditleri beraber göğüslemesi gerektiğini dile getirdi.

Xi, iki ülkenin Güney-Güney işbirliğini hızlandırması, korumacılığa ve tek taraflılığa karşı çıkarak, beraber açık bir dünya ekonomisi inşa etmesinin ve ekonominin küreselleşmesini daha açık, kapsayıcı, geniş faydalı, dengeli ve ortak kazanca dayalı bir yola doğru yönlendirmesinin öneminin altını çizdi.

Narendra Modi ise, bu sene içinde Xi ile birkaç defa görüştüklerini ve birçok önemli konuda mutabakata vardıklarını hatırlattı.

Modi, Çin'in Uluslararası İthalat Fuarı düzenlemesini desteklediklerine ve bu kararın küresel ticaretin dengeli şekilde artmasını hızlandırmak için büyük önem taşıdığına işaret etti.

Modi, Hindistan'ın Çin'le karşılıklı güveni artırarak, sınır bölgesindeki barış ile güvenliği savunmaya, ticaret, sağlık, eczacılık, haberleşme, turizm ve yasa uygulama gibi alanlardaki iletişim ve işbirliğini derinleştirmeye hazır olduğunu ifade etti.
Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor