Çin-Rusya-Hindistan liderleri bir araya geldi

2018-12-01 12:40:47 CRI

Çin-Rusya-Hindistan liderleri gayri resmi görüşmesi dün, Arjantin'in başkenti Buenos Aires'te yapıldı.

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Hindistan Başbakanı Narendra Modi görüşmede, aralarındaki işbirliğinin güçlendirilmesi konusunda derinlemesine görüş alışverişinde bulundu.

Liderler, üç ülke arasında eşgüdümün güçlendirilmesi, mutabakata varılması ve işbirliğinin pekiştirilmesinin yanı sıra, dünya barışı, istikrarı ve kalkınmasına katkıda bulunma konusunda anlaşmaya vardı.

Xi Jinping toplantıda, Çin, Rusya ve Hindistan'ın etkili büyük ülkeler olarak, birbirinin önemli stratejik işbirliği ortağı olduğuna işaret etti.

Geniş ortak çıkarlara ve benzer gelişme hedeflerine sahip üç ülkenin bölgenin ve dünyanın geleceğinden de sorumlu olduğunu dile getiren Xi, mevcut durumda, Çin, Rusya ve Hindistan'ın ortak kalkınmasının ve sıkı işbirliğinin, dünya yapısının değişiminde her geçen gün daha önemli istikrar sağlayan güç haline geldiğini söyledi.

Xi, üç ülkenin ondan fazla yıl boyunca, açıklık, dayanışma, karşılıklı anlayış ve karşılıklı güven ruhuyla diyalog ve işbirliğini aktif şekilde hayata geçirerek, bu kapsamda önemli ilerlemeler kaydettiğine işaret etti.

Üçlü işbirliğinin yeni tehditler karşısında daha da güçlendirilmesi gerektiğini dile getiren Xi, üç ülkenin yeni tip uluslararası ilişkiler çağrısında bulunması, karşılıklı siyasi güveni sürekli sağlamlaştırması, ittifak değil ortaklık ilişkisi oluşturması ve büyük ülkeler arasındaki ilişkilerin olumlu dönüşümünü hızlandırarak, işbirliği yoluyla ortak kazanç gerçekleştirmesi gerektiğini dile getirdi.

Üç ülkenin G20, BRICS ve Shanghai İşbirliği Örgütü gibi çok taraflı mekanizmalardaki eşgüdüm ve işbirliğini pekiştirmesi önerisinde bulunan Xi, Çin, Rusya ve Hindistan'ın ayrıca korumacılığa ve tek taraflılığa karşı çıkarak, yeni yükselen ekonomiler ile gelişen ülkelerin çıkarlarını savunması gerektiğini söyledi.

Xi ayrıca, üç ülkenin ortak, kapsamlı, işbirliğine dayalı ve sürdürülebilir güvenlik kavramını etkin şekilde yaygınlaştırarak, uluslararası ve bölgesel terörizmle mücadele işbirliğini güçlendirmesi, odak sorunların siyasi çözüm sürecini hızlandırması, uluslararası ve bölgesel barış ile güvenliği savunma konularında daha büyük rol oynaması gerektiğini sözlerine ekledi.

Vladimir Putin ise, mevcut küresel koşullar altında, Rusya, Çin ve Hindistan'ın işbirliğini güçlendirmesinin sadece üç ülke için değil, tüm dünya için olumlu anlam taşıdığını hatırlattı.

Putin, üç ülkenin daha eşit ve adil bir uluslararası sistem inşa etmek, dünya barışı ve istikrarını ilerletmek, G20 gündemi de dahil ekonomi ve finans alanlarındaki işbirliğini güçlendirmek ve Avrasya Ekonomik Birliği'nin Kuşak ve Yol inşasıyla kenetlenmesini sağlamak için ortak çaba harcamasını istedi.

Narendra Modi ise, uluslararası ortamda belirsizliğin artması ile tek taraflılığın ve küçük gruplaşma eğiliminin yükselmesinin çok taraflılığa yönelik tehdit oluşturduğuna vurgu yaptı.

Modi, gelişmiş ülkelerin gelişen ülkelere yardım taahhüdünü yerine getirmemesi nedeniyle, BM'nin 2030 Sürdürülebilir Kalkınma Gündemi'ni gerçekleştirme görevinin de ağırlaştığını dile getirdi.

Modi, dünyadaki üç önemli ülke olan Hindistan, Çin ve Rusya'nın, sıkı temasları sürdürerek, uluslararası ve bölgesel istikrarı korumanın yanı sıra, ekonomik refahın ilerletilmesi, kalkınma deneyimlerinin paylaşılması, yeni tehditlerle ortaklaşa mücadele edilmesi konularında olumlu rol oynaması ve çok taraflılığı ortaklaşa koruması gerektiğini vurguladı.

Liderler toplantıda ayrıca, üçlü işbirliği mekanizmasının daha da güçlendirilmesi kararı aldı.  
Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor