Xi, Suudi Arabistan Veliaht Prensi Salman'la görüştü

2018-12-01 12:37:18 CRI

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping dün Arjantin'in başkenti Buenos Aires'te Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Salman ile görüştü.

Kral Salman bin Abdulaziz Al Saud'a selamlarını iletmesini isteyen Xi, geçen 2 yıl içinde kendisi ve Kral arasında karşılıklı ziyaretler gerçekleştirildiğini ve iki ülke arasında kapsamlı stratejik ortaklık ilişkileri kurulduğunu hatırlattı.

Xi, taraflar arasında varılan mutabakatın adım adım yerine getirildiğini görmekten büyük memnuniyet duyduğunu ve Çin'in öteden beri Suudi Arabistan'la ilişkilere stratejik ve uzun vadeli açıdan yaklaştığını hatırlattı.

Xi, Suudi Arabistan'da istikrar ve kalkınmanın korunmasının, Ortadoğu'da ve Körfez bölgesinde refah ve ilerlemenin temel taşı olduğuna vurgu yaptı.

Xi ayrıca, Suudi Arabistan'ın ekonomi çeşitliliğini hızlandırma ve sosyal reform çalışmalarına kararlılıkla destek veren Çin'in, Suudi Arabistan'la birbirlerinin temel çıkarlarına ilişkin sorunlarda karşılıklı desteğe devam etmeye hazır olduğunu söyledi.

Muhammed bin Salman ise, Çin'in kalkınmasını ve Kuşak ve Yol çerçevesindeki işbirliğini desteklediklerini dile getirdi.

İkili stratejik ilişkilerin iyi yönde geliştiğine dikkat çeken Muhammed bin Salman, Çin'in ülkesinin en büyük ticaret ortağı haline geldiğini ve iki ülke arasında yatırım ve enerji gibi alanlardaki işbirliğinde zengin sonuçlar alındığını kaydetti.

Muhammed bin Salman ayrıca, Çin'in uluslararası konulardaki görüşlerine destek verdiklerini ve Çin'in bu alanda daha büyük rol oynamasını beklediklerini belirterek, Arap ülkeleri ve İslam dünyası ile Çin arasındaki işbirliği ilişkilerinin gelişmesine katkıda bulunmaya hazır olduklarını sözlerine ekledi.
Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor