BRICS Liderleri, Buenos Aires'te buluştu

2018-12-01 11:47:23 CRI

BRICS Liderleri Gayri Resmi Görüşmesi dün, Arjantin'in başkenti Buenos Aires'te düzenlendi.

Görüşmeye, Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, Güney Afrika Cumhurbaşkanı Matamela Cyril Ramaphosa, Brezilya Cumhurbaşkanı Michel Temer, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Hindistan Başbakanı Narendra Modi katıldı.

Liderler görüşmede, küresel ekonomik durum, mevcut tehditlerin göğüslenmesi ve BRICS işbirliği gibi konular üzerinde fikir alışverişinde bulunarak, geniş mutabakata vardı.

Görüşmede konuşma yapan Xi Jinping, BRICS liderlerinin Temmuz ayında Johannesburg'da yaptığı verimli görüşmede birçok önemli fikir birliğine varıldığını anımsattı.

Xi, şu anda dünya ekonomisindeki risklerin arttığını, çok taraflı ticari sistemin sarsıldığını ve tüm bu durumların uluslararası toplumun ortak çıkarlarına uymadığını ifade etti.

Bu zeminde BRICS ülkelerinin birliği güçlendirerek, sıkı temas ve eşgüdümde bulunmasının önemine değinen Xi, BRICS'in ayrıca küresel yönetişimin doğru yolda ilerletmesini sağlaması ve dünya ekonomisinin istikrarı, gelişimi ve refahını koruması gerektiğini dile getirdi.

Xi, bunun için çok taraflılıkta ısrar edilmesi; küresel ekonomik yönetişimin sürekli iyileştirilmesi; bütün ülkelerin ortak kalkınmasının hızlandırılması ve BRICS çerçevesinde somut işbirliğinin derinleştirilmesi gibi önerilerde bulundu.

Brezilya'nın BRICS dönem başkanlığı görevini devralacağını hatırlatan Xi, Çin'in Brezilya'nın çalışmalarını var güçle destekleyeceğini ve diğer BRICS ülkeleriyle stratejik ortaklık ilişkisini derinleştirerek dünya barışına ve kalkınmasına daha büyük katkılarda bulunacağını sözlerine ekledi.
Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor