Xi Jinping, BM Genel Sekreteri Guterres'le görüştü

2018-12-01 11:14:40 CRI

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, dün Arjantin'in başkenti Buenos Aires'te BM Genel Sekreteri Antonio Guterres'le görüştü.

Xi görüşmede, çok taraflılığın dünya halklarının çıkarlarına en uygun düşen yol olduğuna daima inandıklarına dikkat çekerek, sürekli ortaya çıkan küresel sorunlara karşı dünya ülkelerinin çok taraflı işbirliğini güçlendirmekten başka bir seçeneği olmadığının altını çizdi.

Xi, kendisinin ileri sürdüğü “insanlığın kader ortaklığının oluşturulması” düşüncesi ile Kuşak ve Yol'un ortaklaşa inşa edilmesine ilişkin girişimlerin, dünya ülkelerinin birbirinden çok farklı çıkar ve taleplerine karşı nasıl bir işbirliği ve ortak kazanç oluşturulabileceği düşüncesinden doğduğunu belirtti.

Xi, ne gibi değişiklikler yaşanırsa yaşansın, Çin'in çok taraflılıkta ısrar ederek, BM'nin daha büyük rol üstlenmesini destekleyeceğini ve dünya ülkelerinin büyük çoğunluğunun da çok taraflılığın yanında yer alacağına inandığını kaydetti.

BM ile işbirliğini güçlendirmenin her zaman Çin'in diplomasisinin bir önceliği olduğuna işaret eden Xi, Çin'in gelecek ay Polonya'da düzenlenecek “BM İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi” toplantısına katılarak, toplantıda dengeli sonuçlar alınmasını hızlandırmaya çalışacağını ifade etti.

Antonio Gutteres ise görüşmede, uluslararası toplumun çok taraflılığın hızlandırılması konusunda kararlılıkla çaba harcaması gerektiğini söyledi.

BM'nin Çin'in çok taraflılıkta ısrar etme ve iklim değişikliğini göğüsleme çabalarını takdirle karşıladığını hatırlatan Gutteres, gerçeklerin Çin'in çok taraflılığın en önemli dayanağı olduğunu kanıtladığına vurgu yaptı.

Gutteres, Çin'in küresel ticareti hızlandırma, iklim değişikliğini göğüsleme ve 2030 Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri'ne ulaşma konularında daha büyük rol oynamasını beklediklerini sözlerine ekledi.
Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor