Xi: El ele ilerleyerek, geleceği birlikte yaratalım

2018-11-30 20:07:58 CRI

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in kaleme aldığı “El Ele İlerleyerek Geleceği Birlikte Yaratalım” başlıklı makale, Panama ziyareti öncesinde bu ülkedeki La Estrella gazetesinde yayınlandı.

Xi Jinping yazısında, Panama Cumhurbaşkanı Juan Carlos Varela Rodriguez'in daveti üzerine ülkeye resmi bir ziyarette bulunacağını hatırlatarak, kendisinin ve aynı zamanda bir Çin cumhurbaşkanının Panama'ya gerçekleştireceği söz konusu ilk ziyarete dair büyük beklentileri olduğunu kaydetti.

Xi, “Çoğu Çinli gibi ben de Panama'ya hiç gitmedim, ancak Panama bana hiç yabancı gelmiyor. Panama Kanalı dünyaca ünlü bir kanal. Ayrıca gerek kahvesi, gerek de muz gibi tropikal meyveleri de dünyaya ün salmış durumda. Panama'nın ekonomisi, Cumhurbaşkanı Juan Carlos Varela Rodriguez'in önderliğinde son yıllarda hızla gelişirken, piyasası da canlılık kazandı. Panama adım adım, Amerika kıtasında bir ‘cennete' dönüştü ve yabancı yatırımcıların ‘gözdesi' haline geldi. Bundan büyük memnuniyet duyuyorum ve Panama'nın ulusal kalkınma yolunda daha büyük ve yeni başarılar kazanmasını içtenlikle diliyorum.” ifadelerini kullandı.

Çin ve Panama halkları arasındaki temasların 160 yıllık bir geçmişe sahip olduğunu anımsatan Xi, ilk Çinli göçmen grubunun 160 yıl önce Panama'ya vararak, burada demiryolu ve kanal inşasına katıldığını ve sonunda Panama'da kalmayı tercih eden bu Çinli göçmenlerin yerel halkla birlikte mutlu bir yaşam için mücadele ettiğini dile getirdi.

Xi ayrıca, Panama halkının Panama Kanalı üzerindeki egemenliğini geri almak için 1960'lı yıllarda başlattığı haklı mücadeleye Çin halkının da kararlılıkla destek verdiğine ve bu amaçla ülke genelinde 16 milyon kişinin katıldığı bir yürüyüş düzenlendiğine dikkat çekti. Xi yazısına şöyle devam etti:

“Şahsım ve Panama Cumhurbaşkanı Juan Carlos Varela Rodriguez, geçen yılın Haziran ayında iki ülke arasında diplomatik ilişki kurulması kararı almıştık. Bu karar, iki ülkeye faydalı olduğu gibi, küresel akımla da uyuşuyor.

Çin ile Panama arasındaki ilişkiler aradan geçen bir buçuk sene boyunca hızla yükselirken, çeşitli alanlarda yoğun şekilde ortaya çıkan işbirliği fırsatları da iki ülke halklarına somut faydalar getirdi.

Juan Carlos Varela Rodriguez'in Çin'e düzenlediği ilk ziyaret sırasında, Çin ile Panama arasındaki ilişkilerin gelişimi için bir plan hazırladık. Şu an Çin, Panama'nın ikinci büyük ticaret ortağı, Colon Serbest Ticareti'nin birinci büyük mal tedarikçisi ve Panama Kanalı'nın ikinci büyük kullanıcısı konumunda. İki taraf arasında Kuşak ve Yol çerçevesinde, ekonomi ve ticaret, finans, denizcilik, sivil havacılık, turizm, kültür ve eğitim gibi alanları kapsayan çok sayıda sözleşme imzalandı. Çinli işletmeler ve finans kuruluşları da Panama'yla işbirliğine aktif şekilde katılarak, ülkeye binlerce istihdam fırsatı getirdi.

Çin, Panama'nın önerisi doğrultusunda, ülkenin batısında ‘Ümitkent' isimli bir eğitim merkezinin inşasını desteklemek için araştırmalar başlattı. Proje, iki binden fazla yerli öğrenciye eğitim hizmeti vermeyi hedefliyor. Çin'in hayata geçirdiği mobil klinik projesi ise, Panama'nın ücra bölgelerinde yaşayan kadınlara ücretsiz sağlık hizmeti sağlayacak.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor