Weinan'da 3D baskı teknolojisi yabancı diplomatların ilgisini çekti

2018-11-30 16:30:07 CRI

Bazı ülkelerin diplomatik misyon temsilcileri, “İkinci Yabancı Diplomatların Kuşak ve Yol Weinan Gezisi” etkinliği kapsamında 31 Ekim'de Weinan Ulusal Yeni Malzemeler ve İleri Teknolojiler Endüstri Merkezi'ne ziyarette bulundu.

Merkezde sergilenen 3D yazıcı modelleri Güney Afrika Cumhuriyeti, İran, Tanzanya, Ruanda, Somali ve Morityus gibi ülkelerin Çin'deki büyükelçi ve müsteşarlarından oluşan yabancı diplomat heyetinin ilgisini çekti.

Weinan'da 3D baskı teknolojisi yabancı diplomatların ilgisini çekti

İkinci Yabancı Diplomatların Kuşak ve Yol Weinan Gezisi kapsamında diplomatlar Weinan Ulusal Yeni Malzemeler ve İleri Teknolojiler Endüstri Merkezi'nde (Fotoğraf: Shui Lianhua)

Weinan Yeni ve İleri Teknoloji Bölgesi, 2013 yılında ülke çapındaki ilk 3D baskı endüstrisini geliştirmeye başladı. Bölge, son beş yıl içinde çalışmalarını malzemelerin araştırılarak geliştirilmesi, tasarımı, donanımların üretimi ve yeni ürünlerin kullanılması üzerine yoğunlaştırarak 3D endüstrisi için finansman işlevi gördü. Weinan Yeni ve İleri Teknoloji Bölgesi öncelikle uzay ve havacılık, kalıp yapımı, tıbbi cihazlar, sınai tasarım ve eğitim gibi alanlarda 3D baskı yönteminin yaygın olarak kullanılmasını sağladı; 3D baskıda “6+1 modelini geliştirerek endüstrinin ilerlemesini hızlandırdı.  

Weinan'da 3D baskı teknolojisi yabancı diplomatların ilgisini çekti

Ruanda'nın Beijing Büyükelçisi Kayonga Charles (sağda) 3D baskı teknolojisini deneyimliyor. (Fotoğraf: Wu Yuting)

Ruanda'nın Beijing Büyükelçisi Kayonga Charles CRI Online'ın Shaanxi eyaletindeki temsilcisine verdiği demeçte, “3D baskı teknolojisini deneyimledikten sonra Weinan'ın yeni ve ileri teknoloji zemininin sağlamlığını derinden hissettim. Bunun yanı sıra Ruanda ve Çin arasında teknoloji alanında işbirliği potansiyeli gördüm. Gelecekte iki ülkenin, üniversite ve işletmelerinin gücünü değerlendirerek daha çok teknolojik temas ve işbirliği gerçekleştirmesini umuyorum.” ifadelerini kullandı.   

Weinan'da 3D baskı teknolojisi yabancı diplomatların ilgisini çekti

Diplomatlar, 3D yazıcıları inceliyorlar (Fotoğraf: Shui Lianhua)

Alınan bilgilere göre, Weinan Yeni ve İleri Teknoloji Bölgesi inovatif, eş güdümlü, yeşil, dışa açık ve paylaşımlı” kalkınma anlayışı doğrultusunda Çin'de birinci sınıf inovatif sanayi parkını kurmayı hedefliyor. Ayrıca bölge, verimliliği arttırmak ve ekonominin yapısal dönüşümünü hızlandırmak suretiyle “13. Beş Yıllık Plan”ın uygulandığı dönemin sonuna kadar toplam sanayi çıktısını iki misli artırmak için sağlam bir temel attı.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor