Analiz Haber: Siyasetçiler, G20'nin iç içe geçmiş daireleriyle karşı karşıya

2018-11-30 15:49:23 CRI

Guan Juanjuan, CRI Haber Merkezi

“G20 Zirvesi, Arjantin tarihinin en önemli etkinliğidir.”

“Dünyanın başlıca ekonomilerinin liderlerinin dünyanın en uzak ucunda yer alan bir ülkede bir araya gelmesi oldukça ilginç.”

“Biz Arjantinliler, rakamlarla konuşmayı severiz. Size şunu söyleyebiliriz, Arjantinlilerin yüzde 80'i, Buenos Aires'in G20 Zirvesi'ne ev sahipliği yapmasını destekliyor, bunu protesto edenlerin sayısı ise son derece azdır. ”

“Arjantin, dışa açık ve kapsayıcı bir ülkedir. Küresel işlerde tarafsız bir tutum sergileyen Arjantin'in sağa mı yoksa sola mı gitmek için karar alması gerektiği bir dönemde G20'yi düzenlemesi, tüm dünya için bir fırsattır.”

Son birkaç gün içinde Buenos Aires'te karşılaştığımız her vatandaş, G20'den beklentilerini yukarıdaki cümlelerle dile getirdiler.

Bugün Arjantin'de başlaması beklenen G20 Zirvesi, örgütün zirve mekanizmasının kuruluşundan bu yana geçen süre içinde Güney Amerika ülkelerinde ilk kez bir araya gelişini temsil ediyor.

Mevcut küresel sorunlar zirveye yeni anlam kattı

İlk kez G20 zirvesine ev sahipliği yapacak olan Arjantin, büyük çabalar sarf ederek tüm dünyaya bir zirve amblemi hazırladı. Bu amblem, ev sahibi ülke ile ilgili herhangi bir unsur içermiyor. Amblem esas olarak, renkli dairelerden oluşuyor. Amblemin en dış bölümünde 20 küçük yuvarlak nokta var, bunlar 20 üye ülkeyi temsil ediyor. İçinden dışarıya doğru genişleyen her 5 daire ise 5 kıtayı simgeliyor. Farklı renklerde 100 daireden oluşan amblem, adeta tüm dünyanın kaynaşma arzusunu yansıtıyor. Dairelerin farklı renklerde olması da son zirvenin gündem konularının çeşitliliğine işaret ediyor.

Dünyanın tahıl ve et deposu unvanı verilen Arjantin, herhangi bir devlet veya kenti temsil etmeyen en sade ve doğrudan tasarım yoluyla G20'ye katılan siyasetçilerle medya temsilcilerine net bir tutum sergiledi: Küresel ekonomik kalkınmanın yeniden kavşak noktasına geldiği şu aşamada, siyasetçiler de zirve mekanizmasını kurduklarında taşıdıkları gayeyi hatırlamalıdır. Siyasetçiler, bu şekilde dünyaya güven verebiliyorlar mı?Yanıt son derece net; küresel ekonomik işbirliğinin önemli platformu olan G20 aracılığıyla makroekonomi politikaları arasındaki koordinasyon güçlendirilmeli, en güçlü dayanışma ve işbirliği sinyali verilmeli, dışa açılma, işbirliği ve ortak kalkınmada ısrar edilmelidir.

Bu bağlamda “dünya ekonomisi”, “yatırım ve ticaret”, “dijital ekonomi”, “sürdürülebilir kalkınma”, “altyapı tesisleri” ve “iklim değişikliği” olmak üzere zirvenin 6 gündem maddesine bakıldığında, bu konuların pek de yeni olmadığını fark edebilirsiniz. Ancak yılın başından beri ticari korumacılığın ve çok taraflılık karşıtlığının baş göstermesiyle söz konusu gündem maddelerine yeni misyon ve mana yüklendi: Siyasetçiler, dış dünyaya çok taraflılığı koruma mesajını net bir şekilde nasıl iletebilir, serbest ticareti nasıl destekleyebilir, uluslararası toplumla beraber dışa açık dünya ekonomisini nasıl oluşturabilir?

Küresel ekonomi alarm veriyor

Son günlerde çeşitli taraflardan uyarı mesajları gelmeye devam ediyor. IMF 2018 ve 2019 yılları için küresel ekonomik büyüme beklentilerini 0,2 puan düşürerek yüzde 3,7 olarak belirledi. Böylece IMF Temmuz 2016'dan bu yana küresel ekonomik büyüme beklentisini ilk kez düşürmüş oldu.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor