Çin ve İngiltere personel değişimini artıracak

2018-11-30 11:21:54 CRI

Çinli Bakan, Çin ve İngiltere'nin ikili ilişkilerin “altın çağını” ilerletme çabaları kapsamında bilim ve inovasyon alanlarında personel değişimini artırması gerektiğini söyledi. 

Çin Bilim ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Zhang Jianguo, Uluslararası Uzman Değişim Konferansı'nın (CIFP) İngiltere temsilciliğinin 30. yıldönümü onuruna dün Londra'da düzenlenen kutlama etkinliğinde bir konuşma yaptı.

Çin ve İngiltere arasında bilim ve teknoloji alanındaki personel değişiminin “altın çağa” girdiğini belirten Zhang, ülkesinde her yıl 40 binden fazla İngiliz uzmanın çalıştığını ve bunun Çin-İngiltere inovasyonuna büyük bir güç sağladığını vurguladı.

2018'in Çin ve İngiltere'nin bilim ve teknoloji işbirliğine dair hükümetler arası işbirliği anlaşmasını imzalamasının 40'ıncı yılı olduğunu hatırlatan Zhang Jianguo, bilim ve teknoloji inovasyonunda büyük ülkeler olarak iki tarafa daha fazla işbirliği fırsatı arama çağrısında bulundu.

Çin'in İngiltere Büyükelçisi Zhu Qin, Çin ve İngiltere'nin bilim ve teknolojide işbirliğinin ikili ilişkilerin altın döneminde “altın meyveler” verdiğini ifade etti. Zhu, dünyada meydana gelen derin değişiklikler neticesinde iki ülke arasındaki inovasyon işbirliğinin de daha evvel görülmemiş fırsatlarla karşı karşıya bulunduğunun altını çizdi.

Zhang Jianguo, ayrıca İngiliz uzmanların Çin ve İngiltere arasındaki bilim ve teknoloji uzmanı değişimi ile ilgili çalışmalarının istişare edildiği oturuma başkanlık etti. İngiltere Bilim Konseyi Başkanı ve Sheffield Üniversitesi eski Başkanı Keith Burnett dâhil toplam 11 uzman oturuma katıldı.Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor