Haber Analiz: Çin ve İspanya ilişkilerinin en iyi döneminde el ele yürüyecek

2018-11-29 20:18:13 CRI

Wang Shanshan-CRI Haber Merkezi

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, Çin ve İspanya arasında diplomatik ilişki kurulmasının 45. yıldönümünde, İspanya Kralı VI. Felipe'nin daveti üzerine 27-29 Kasım günlerinde ülkeye resmi bir ziyarette bulunuyor.

Ziyaret kapsamında, iki ülke arasında yeni dönemde kapsamlı stratejik ortaklık ilişkilerinin güçlendirilmesine ilişkin ortak bildiri yayınlandı ve bir dizi işbirliği anlaşması imzalandı. Bütün bu sonuçlar ikili ilişkilerin gelişimi için daha geniş bir alan oluşturacak.

Ziyaret sırasında VI. Felipe ile bir araya gelen Xi, kral tarafından onuruna verilen yemeğe katıldı. Daha sonra İspanya Başbakanı Pedro Sanchez ile görüşen Xi, ayrıca kongrede bir konuşma yaptı ve kendisine hediye edilen Madrid kentinin altın anahtarını kabul etti.

Xi'nin son İspanya ziyareti, yeniden cumhurbaşkanlığı görevine seçilmesinin ardından yaptığı Avrupa ziyaretinin ilk durağı.

Görüşmelerde, ikili ilişkiler ve her iki tarafı ilgilendiren uluslararası ve bölgesel sorunlar üzerinde derinlemesine fikir alışverişinde bulunuldu ve geniş mutabakata varıldı.

Xi, VI. Felipe ile yaptığı görüşmede, ikili ilişkilerin tarihinin en iyi döneminde bulunduğuna dikkat çekerek, iki ülkenin ilişkisinin geleceğine tam güven beslediğini dile getirdi.

Öte yandan, İspanya Temsilciler Meclisi Başkanı Pío García-Escudero Márquez de “Çin, İspanya'nın en üst düzey ortağı haline geldi ve İspanya-Çin ilişkileri tarihinin en iyi dönemini yaşıyor.” şeklinde bir değerlendirmede bulundu.

İki ülke, 13 yıl önce belirlenen kapsamlı stratejik ortaklık ilişkilerinin bir üst düzeye taşınmasına karar verdi ve yeni dönemde kapsamlı stratejik ortaklık ilişkilerinin güçlendirilmesine ilişkin ortak bildiriyi yayınladı.

Çin ve İspanya ayrıca, üst düzey temasların ve siyasi diyaloğun güçlendirilmesi, uluslararası kurallara dayalı çok taraflılığın korunması, ikili ekonomik ve ticari ilişkilerin genişletilmesi, bilimsel ve teknolojik inovasyon işbirliğinin yoğunlaştırılması, eğitim, kültür ve turizm işbirliğinin pekiştirilmesi gibi alanlarda işbirliği seviyelerinin yükseltilmesi konusunda mutabakata vardı.

İki ülke liderleri arasındaki yoğun temaslar, Çin ve İspanya arasında diplomatik ilişki kurulmasından bu yana daima korundu. Xi Jinping'in de söylediği gibi, geçen 45 yıl, karşılıklı güvenin sürekli pekiştiği, işbirliğinin devamlı olarak yoğunlaştığı ve kültürlerin de hız kesmeden kaynaştığı bir süreç oldu.

İki ülke arasındaki ticaret hacmi, 1979 yılında ilk kez 100 milyon dolara ulaşırken, 2017 yılında 30 milyar doları aştı. Ayrıca, İspanya, Çin'in AB içindeki en büyük altıncı ticaret ortağı olurken, Çin de İspanya'nın AB dışındaki en büyük ticaret ortağı konumuna yükseldi.

ABD'de haftalık yayınlanan Forbes dergisinde yer alan bilgilere göre, İspanya, 2017 yılının Bahar Bayramı tatilinde Çinli turistlerin Avrupa ülkeleri arasındaki gözdesi haline geldi ve İspanya'ya giden turistlerin sayısında yaklaşık yüzde 90 oranında bir artış kaydedildi.

İspanya Başbakanı Pedro Sanchez, ülkesinin, sürekli değişikliğin yaşandığı bu çağda Asya'ya, özellikle dünyaya açılan Çin'e gün geçtikçe daha büyük ilgi gösterdiğine işaret etti.

Pedro Sanchez, iki ülke arasında, ekonomi ve ticaret alanındaki yatırım ve işbirliğinin ilerletilmesi, iş çevreleri arasındaki temasların güçlendirilmesi, kalkınma stratejilerinin kenetlendirilmesi, üçüncü taraf piyasasındaki işbirliğinin geliştirilmesi, karşılıklı yarar ve ortak kazancın genişletilmesi konularında anlaşmaya vardığını hatırlattı.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor