Almanya Cumhurbaşkanı Steinmeier Çin'e gelecek

2018-11-29 19:05:20 CRI

Çin Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Almanya Cumhurbaşkanı Frank Walter Steinmeier'in gelecek hafta Çin'i ziyaret edeceği bildirildi.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Geng Shuang günlük olağan basın toplantısında, Almanya Cumhurbaşkanı Frank Walter Steinmeier'in Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in davetlisi olarak, 5-10 Aralık günlerinde Çin'i ziyaret edeceğini ve bunun Steinmeier'in göreve başlamasından bu yana ilk Çin ziyareti olacağını belirtti.

Geng, Steinmeier'in ziyareti sırasında Cumhurbaşkanı Xi Jinping ve Başbakan Li Keqiang ile ayrı ayrı görüşeceğini aktardı.

Görüşmelerde, Çin-Almanya ve Çin-Avrupa ilişkisinin yanı sıra, her iki tarafı ilgilendiren uluslararası ve bölgesel sorunların ele alınmasının beklendiğine işaret eden Geng şöyle konuştu:

“Çin ile Almanya arasındaki ilişkilerde yılın başından bu yana yüksek seviyeli gelişme eğilimi görünüyor. İki ülke başbakanları yıl içinde karşılıklı ziyaretler gerçekleştirdi ve 5. Tur Çin-Almanya Hükümet Müzakeresi de başarıyla düzenlendi. Çin Başbakan Yardımcısı Liu He Almanya'yı kısa bir süre önce ziyaret etti ve 8. Çin-Avrupa Forumu Hamburg Zirvesi'ne katıldı. Şimdi de Almanya Cumhurbaşkanı'nın Çin'i ziyaret etmesi, Çin ile Almanya arasındaki ilişkileri, özellikle üst düzey temasların yoğunluğunu gösteriyor.”

Geng, Steinmeier'in dışişleri bakanlığı görevi süresince de defalarca Çin'i ziyaret ettiğine ve iki ülke arasındaki ilişkilerin gelişimine önemli katkılarda bulunduğuna dikkat çekti.

Sözcü, Steinmeier'in son ziyaretiyle, Çin ile Almanya arasındaki karşılıklı siyasi ve stratejik güvenin artırılmasını ve iki ülke arasındaki kapsamlı işbirliğine yeni bir dinamizm sağlanmasını beklediklerini dile getirdi.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor