Xi ve Putin'den Çin-Rusya Enerji Ticareti Forumu'na tebrik

2018-11-29 19:02:12 CRI

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Çin-Rusya Enerji Ticareti Forumu'na tebrik mesajları gönderdi.

Xi mektubunda, şu an Çin ile Rusya arasındaki kapsamlı stratejik işbirliği ve ortaklık ilişkilerinin yüksek seviyede ilerlediğine ve çeşitli alanlardaki işbirliğinin sürekli geliştiğine işaret etti.

Çin ile Rusya arasındaki enerji işbirliğinde son yıllarda alınan verimli sonuçların iki ülkenin sosyo-ekonomik gelişiminde olumlu rol oynadığını dile getiren Xi, Rusya'yla birlikte iki ülke arasındaki enerji işbirliğini yeni bir seviyeye taşımayı hızlandırmaya hazır olduklarını ifade etti.

Xi, Çin-Rusya Enerji Ticaret Forumu'nun kendisi ile Putin arasında varılan önemli fikir birliklerinden biri olarak, iki tarafın işletmelerinin direkt iletişimi açısından uygun bir platform kurmayı amaçladığını vurguladı.

Xi katılımcılardan, mevcut işbirliğini sağlamlaştırırken, yeni işbirliği fırsatları keşfetmelerini ve Çin ile Rusya arasındaki enerji işbirliğinde daha fazla sonuç alınmasını hızlandırmalarını beklediğini dile getirdi.

Vladimir Putin ise, Rusya ile Çin arasındaki kapsamlı stratejik işbirliği ve ortaklık ilişkilerinin istikrarlı şekilde yükselmekte olduğuna dikkat çekti.

Putin, enerji işbirliğinin Rusya ile Çin arasındaki ilişkilerin önemli bir parçası olarak son yıllarda büyük ilerlemeler kaydettiğini ifade etti.

Forumun gündeminin çok yoğun ve içeriklerinin çok zengin olduğuna dikkat çeken Putin, konuların petrol gazı, kömür, elektrik, yatırım, bilimsel araştırma ve çevre koruma gibi alanları kapsamasının, iki ülkenin enerji işletmeleri arasında çok geniş ortak çıkar bulunduğunun bir göstergesi olduğunu vurguladı.

Putin, iki ülkenin hükümet birimleri, enerji işletmeleri ile finans ve düşünce kuruluşlarından gelen konukların yapıcı diyalog kurarak, karşılıklı yarara dayalı yeni işbirliği modeli arayışında bulunacaklarına inandığını belirtti.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor