Analiz Haber: G20 Zirvesi'ne dikiz aynasından bakmak

2018-11-29 16:30:50 CRI

Guan Juanjuan, CRI Haber Merkezi

G20 Zirvesi yarın Arjantin'de başlıyor. Bu, yılın en etkili ve en önemli uluslararası etkinliklerinden biri kabul ediliyor.

G20 mekanizması, 2008 yılında patlak veren küresel finans krizine çözüm arayışı sonucunda doğdu. G20'ye üye ülkelerin liderleri o tarihten itibaren her yıl bir araya geliyorlar. O günden bugüne 10 yılı geride bıraktık. Küresel ekonomik büyümenin yavaşladığı, belirsizliklerle risklerin arttığı, tek taraflılık, ticari korumacılık ve küreselleşme karşıtlığının ortaya çıktığı bu dönemde G20 zirvesinin asıl gayesini değiştirip değiştirmeyeceği veya geniş koordinasyon ve işbirliğindeki rehberlik rolünü devam ettirip ettirmeyeceği uluslararası toplumun yakından takip ettiği bir konu.

Genel merkezi Suudi Arabistan'ın Cida kenti olan Arab News haber sitesinde yer alan haberlerde, Arjantin'de başlayacak zirvenin, 2009 yılındaki G20 Londra Zirvesi'nin ardından örgütün en önemli etkinliği olacağı savunuldu.

Avustralya G20 Koordinatörü David Gruen yazdığı makalede, Arjantin Zirvesi'nin büyük meydan okumalarla karşı karşıya bulunduğunu kaydetti. Gruen, “Biz artık tüm büyük ülkelerin Paris İklim Değişikliği Sözleşmesi, Sürdürülebilir Kalkınma Gündemi ve Dünya Ticaret Örgütü gibi çok taraflı kritik sözleşmelerle kuruluşları onayladığı bir dünyada yaşamıyoruz.” ifadesini kullandı.

“G20 kötü gün dostudur”

Makalesinde kötümser bir tutum sergileyen Gruen, bir yandan da umutlu olduğunu dile getirdi. Gruen makalesine şöyle devam ediyor: “Aslında insanların ona en çok ihtiyaç duyduğu zaman G20'nin işlevini yerine getirebildiği zamandır. Çünkü insanların gözünde G20, iyi hava koşullarında değil, kötü hava şartlarında yardım eden bir arkadaş gibidir.”

Reuters Haber Ajansı'nın yorum yazısına göre, 10 yıl önce tüm dünya ülkelerinin küresel ekonomik kriz karşısında gösterdiği dayanışma görüntüsü artık sadece “dikiz aynasında” kaldı. Yani, siyasetçilerin G20 mekanizması üzerinden sergilediği büyük azim artık tarihe karıştı.

Yine de geçmiş geçmişte kaldı.

2008 küresel finans krizinin olumsuz etkileri hâlâ kendini hissettiriyor. Uluslararası Para Fonu, 2009 yılındaki büyüme beklentisini yüzde 3,8'den yüzde eksi 1,3'e düşürdü. G20, küresel ekonomiyi kurtarmak için üye ülkelerin maliye konusunda kemer sıkma politikasını uygulamasını koordine etti, çok taraflı kalkınma bankalarıyla finans kuruluşları üzerinden 235 milyar ABD Doları ek kredi sağladı, böylece “komşuyu zarar sokma”ya dayalı ticari korumacılığın oluşmasını engelledi. G20 Zirvesi, küresel ekonomik işbirliğinin önde gelen forumlarından biri haline geldi.

O dönemde tesis edilen G20 mekanizması, krizin başarıyla aşılmasını mümkün kıldı. Bu başarı, üye ülkelerinin geniş temsilciliği, devlet başkanlarının “aynı gemideyiz” anlayışı ve makroekonomik politikalar arasındaki eş güdüm ve açık işbirliğinin bir sonucu. G20, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin (BMGK) beş daimi üye ülkesi, BRICS ülkeleri ve G7 grubunu kapsıyor. Bu ana ekonomiler beraber hareket ettiği takdirde çözülemeyecek sorun yoktur. 2008 ve 2009 yılları arasında yapılan üç zirvede kendi ülkelerinin menfaatlerini diğer ülkelerin menfaatleriyle dengeleyen G20 liderleri, rekabette bile işbirliği fırsatı peşinde koşarak, ortak kazanç için çaba harcadılar.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor