Xi'den Filistin'e tebrik mesajı

2018-11-29 11:29:06

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, her yıl 29 Kasım'da kutlanan Filistin Halkıyla Uluslararası Dayanışma Günü vesilesiyle düzenlenen etkinliğe bir tebrik mesajı gönderdi.

Xi Jinping mesajında Filistin sorununun Ortadoğu'daki sorunların kaynağı olduğunu ve Filistin gibi Ortadoğu ülkelerinin uzun vadeli istikrarı, refahı ve kalkınmasını doğrudan etkilediğini söyledi.

Filistin krizine adil ve kapsamlı şekilde bir an önce çözüm getirilmesinin herkesin ortak arzusu olduğunu ifade eden Xi Jinping, bunun Filistin dâhil dünya halklarının menfaatlerine uyduğunu, küresel barış ve istikrara da yardımcı olacağını söyledi.

2018'in Çin-Filistin diplomatik ilişkilerinin kurulmasının 30. yıldönümüne tekabül ettiğini hatırlatan Cumhurbaşkanı Xi, Filistinlilerin iyi dostu olarak Çin halkının, Filistin-İsrail barışının kararlı destekçisi olduğunu vurguladı.

Çin'in Ortadoğu'da barış sürecini kararlılıkla desteklediğini ifade eden Xi, Filistin milletinin yasal haklarını yeniden kazanmak amacıyla gerçekleştirdiği girişimlere de arka çıktığına işaret etti.

Xi, Çin'in uluslararası toplumla birlikte ülkeler arası uzlaşma mekanizmasına yenilik getirerek Filistin ve İsrail arasında barış müzakerelerinin derhal başlatılması ve Ortadoğu bölgesinde kapsamlı, adil ve uzun vadeli barışın tesis edilmesi için gayet göstermeyi sürdüreceğini sözlerine ekledi.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor