Liu He, Hamburg Zirvesi'nde konuştu

2018-11-29 10:53:42 CRI

Çin Başbakan Yardımcısı Liu He, dün Almanya'da düzenlenen 8. Çin-Avrupa Forumu Hamburg Zirvesi'nde “Kapsayıcı Bir Yaklaşımla Çin-Avrupa İlişkilerinin Karşılıklı Yarar ve Ortak Kazanca Dayalı Gelişmesi” başlıklı bir konuşma yaptı.

Konuşmasında Çin'in ekonomik durumu ve büyüme geleceği hakkında bilgi veren Liu, bu yılın ilk çeyreğinde gayrisafi yurtiçi hasılanın yüzde 6,7 arttığını, 11 milyon 70 bin kişinin daha istihdam edildiğini ve mal fiyatlarının istikrara kavuştuğunu söyledi. Liu, önemli endekslere göre Çin'in makroekonomik istikrarını koruduğunu kaydetti.

Çin ekonomisinin yapısal dönüşümünün ilerlediğine işaret eden Liu, bu süreçte sorunlarla karşı karşıya bulunulmasına rağmen geleceğin parlak olduğunu ifade etti.

2018'in reform ve dışa açılma uygulamalarının 40. yılı olduğunu hatırlatan Liu, son 40 yılda Çin ekonomisinde kaydedilen gelişmelerin hep dışa açılma koşuluyla sağlandığının altını çizdi.

Serbest ticaret kurallarını ve çok taraflılık sistemini savunan Çin ile Avrupa ülkelerinin önemli ortak çıkarlara sahip olduklarını dile getiren Çin Başbakan Yardımcısı Liu, iki tarafın ortak çabalarla işbirliğini derinleştirmesi gerektiğini vurguladı.

Çin ve Almanya arasında kapsamlı stratejik ortaklık ilişkilerinin kurulduğunu belirten Liu, iki ekonominin birbirini tamamlayıcı niteliğinin bulunduğunu ve stratejik açıdan karşılıklı siyasi güvenin sürekli derinleştirildiğini söyledi.

Liu He, Çin ve Avrupa ülkelerinin farklı rejim ve kalkınma modellerine sahip olmalarına karşın karşılıklı anlayış ve kapsayıcılığın ikili işbirliğinin zeminini oluşturduğunu sözlerine ekledi.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor