Xi Jinping, İspanya Başbakanı ile görüştü

2018-11-29 10:47:06

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping dün Madrid'de İspanya Başbakanı Pedro Sanchez ile bir araya geldi.

Xi Jinping görüşmede yaptığı konuşmada, Çin'in öteden beri İspanya ile geleneksel dostluğa ve İspanya'nın uluslararası arenadaki güçlü etkisine önem verdiğini kaydetti.

Cumhurbaşkanı Xi, İspanya tarafıyla el ele vererek kapsamlı stratejik ortaklık ilişkilerinin özünü zenginleştirmeye, çeşitli alanlarda işbirliğini genişletmeye, medeniyetler arası değişim ve farklı siyasi rejimlere sahip ülkelerarası işbirliğine örnek teşkil etmeye hazır olduklarını belirtti.

Kuşak ve Yol kapsamında İspanya ile stratejik kaynaşmayı yoğunlaştıracaklarını söyleyen Xi Jinping, ticaret, ekonomi, deniz, hava ve kara taşımacılığı, yeni enerjili otomobil, finans ve kültür alanlarında işbirliğini artıracaklarını belirtti. Xi ayrıca İspanya ile küresel yönetişim, iklim değişikliğiyle mücadele gibi uluslararası konularda koordinasyonu pekiştirme arzusunu da dile getirdi.

Çin'in Avrupa'nın bütünleşmesine ve Avrasya bölgesinin kapsamlı bağlanırlığına verdiği desteği de yineleyen Xi, Çin-AB işbirliğinin pekiştirilmesinde İspanya'nın daha büyük rol oynamasını ümit ettiklerini aktardı.

İspanya Başbakanı Pedro Sanchez ise Kuşak ve Yol inşasına aktif şekilde katılacaklarını ve çok taraflılığa kararlılıkla destek vereceklerini kaydetti. Sanchez, Çin tarafıyla koordinasyonu sıkılaştıracaklarını ve Çin-AB ilişkilerinin sağlıklı gelişmesine katkı sağlayacaklarını vurguladı.

İki liderin huzurunda kültür, ekonomi, halkın yaşam seviyesini artırma, ileri teknoloji, telekomünikasyon, eğitim, finans gibi alanlarla birlikte üçüncü taraf piyasasında işbirliğini öngören çok sayıda belge imzalandı. İki ülke ayrıca, yeni dönemde Çin-İspanya kapsamlı stratejik ortaklığının kuvvetlendirilmesine dair ortak bildiri yayınladı.

Xi Jinping aynı gün İspanya Başbakanı Pedro Sanchez ile birlikte Çin-İspanya İşletmelerine Danışmanlık Komitesi'nin temsilcilerini kabul etti.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor