Xi: İspanya parlamentosuyla işbirliğini yoğunlaştıracağız

2018-11-29 09:39:56

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping dün İspanya'nın başkenti Madrid'de İspanya parlamentosunun iki kanadı olan Senato ve Temsilciler Meclisi'nin başlıca üyelerine hitap etti.Xi Jinping yaptığı konuşmada, Çin ve İspanya arasındaki dostluğun geçmişe dayandığına ve iki ülkenin doğu ve batı medeniyetlerinin seçkin temsilcileri olduklarına işaret ederek, son 40 yılda iki tarafın kendi şartlarına uygun kalkınma yollarını seçip ekonomik ve toplumsal kalkınmayı hızlandırdığını kaydetti.


Çin ve İspanya'nın önünde yeni kalkınma fırsatlarının bulunduğuna dikkat çeken Xi Jinping, ilerleyen dönemde stratejileri kaynaştırmayı yoğunlaştırma, Kuşak ve Yol'u birlikte inşa etme, kültürel değişimi güçlendirme ve küresel işlerde koordinasyonu sağlamlaştırma çağrısında bulundu.


İspanya parlamentosunun ikili ilişkilerin geliştirilmesinde önemli rol oynadığını vurgulayan Xi, Çin'in İspanya hükümetiyle dostluğu pekiştirmeye hazır olduğunu belirtti.  İspanya parlamentosunun da Çin ile dostluk ilişkilerine katkı sağlamayı sürdüreceğinin altını çizen Cumhurbaşkanı Xi, böylece ikili ilişkilere dinamizm katılmasını temenni ettiğini söyledi.


İspanya Senatosu Başkanı Pio Garcia-Escudero yaptığı konuşmada, Çin ve İspanya arasındaki geleneksel dostluğa işaret ederek, Çin'in reform ve dışa açılmada kaydettiği başarıları ve küresel meselelerde oynadığı rolü takdirle değerlendirdi. Escudero, ülkesinin uluslararası işler ve hukuk gibi çeşitli alanlarda Çin ile işbirliğini güçlendirmeye hazır olduğunu sözlerine ekledi.    

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor