Wang Yi, İspanyalı mevkidaşıyla görüştü

2018-11-28 21:08:52 CRI

Çin Devlet Konseyi Üyesi ve Dışişleri Bakanı Wang Yi dün, Madrid'de İspanyalı mevkidaşı Josep Borrell Fontelles ile görüştü.

Wang Yi görüşmede, Çin ile İspanya arasında diplomatik ilişkiler kurulmasından bu yana geçen 45 sene boyunca, ikili ilişkilerin hep istikrarlı ve sağlıklı şekilde ilerlediğini ifade etti.

Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in İspanya'ya yaptığı tarihi ziyaretin iki ülke arasındaki ilişkilere büyük bir dinamizm katacağına işaret eden Wang Yi, Batılı ülkelerle Kuşak ve Yol dahil bütün alanlardaki işbirliğini derinleştirmeyi arzuladıklarını aktardı.

Wang, Batılı ülkelerle ayrıca kültürel iletişimi pekiştirmeye, Birleşmiş Milletler, G20 ve Dünya Ticaret Örgütü çerçevesindeki eşgüdüm ile işbirliğini güçlendirmeye, çok taraflılık ve serbest ticaret sistemini savunarak, Çin ile Avrupa arasındaki ilişkilerin sağlıklı ve istikrarlı şekilde gelişmesini hızlandırmaya hazır olduklarını vurguladı.

Xi'nin önemli ziyaretinin ikili ilişkilerin gelişimi açısından yeni bir başlangıç niteliği taşıdığına dikkat çeken Josep Borrell Fontelles ise, Çin'in İspanya'nın Asya'daki en önemli işbirliği ortağı olduğunun altını çizdi.

Fontelles, iki ülke arasında güçlü siyasi, ekonomik ve kültürel bir ilişki sürdüğünü hatırlattı.

İspanya hükümetinin Çin'le ilişkilere büyük önem verdiğini dile getiren Fontelles, Kuşak ve Yol inşasına katılmaya, Çin'le ticareti artırmaya, karşılıklı yatırımların seviyesini yükseltmeye ve ikili somut işbirliği ufkunu genişletmeye hazır olduklarını ifade etti.

Fontelles ayrıca, ülkesinin çok taraflılığı ve serbest ticareti desteklediğine dikkat çekerek, AB bünyesinde Avrupa-Çin ilişkilerinin gelişiminde aktif rol oynamaya devam edeceklerini sözlerine ekledi.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor