“Çin, G20 Zirvesi'nde mutabakatı hızlandırmaya hazır”

2018-11-28 19:24:11 CRI

Çin Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Çin'in ilgili taraflarla birlikte, son G20 Zirvesi'nde mutabakata varılmasını hızlandırmaya hazır olduğu belirtildi.

Financial Times gazetesinde dün, dokuz uzman tarafından kaleme alınan “ Buenos Aires Zirvesi, Yıkıcı Nitelikli Tek Taraflılığa Karşı Çıkmak İçin Güzel Bir Platform” başlıklı bir makale yayımlandı.

Makalede, 30 Kasım'da başlayacak G20 Zirvesi'nde olumlu sonuçlar alınmasının beklendiği ifade edildi.

Yazıda ayrıca, G20'nin Çin koordinatörü ve Dışişleri Bakanı Yardımcısı Zhang Jun'un bir önceki gün aynı gazetede yayımlanan makalesinde vurguladığı ticari korumacılığa karşı çıkılarak, çok taraflı ticari sistemin savunulmasına ilişkin düşüncelerine de yer verildi.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Geng Shuang günlük olağan basın toplantısında yazıya ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Geng, “G20 Zirvesi mekanizması, küresel finans krizinin yaşandığı bir zeminde oluşturuldu. Aradan geçen on sene boyunca bu mekanizmada büyük ilerlemeler kaydedildi. G20 mekanizmasının artık uluslararası ekonomi işbirliğinin önemli bir platformu olarak, küresel ekonomik yönetişimde önemli roller üstlendiği geniş şekilde kabul gördü” şeklinde konuştu.

Sözcü, şu an dünya ekonomisinin, gerileme riski, tek taraflılık ve korumacılık gibi unsurların getirdiği büyük darbelerle karşı karşıya bulunduğuna işaret etti.

G20'nin, zirve mekanizmasının oluşturulmasının 10. yıldönümü vesilesiyle uluslararası ekonomi işbirliğindeki önderliğini tekrar göstererek, dünya ekonomisinin güçlü, sürdürülebilir, dengeli ve kapsayıcı bir büyüme yoluna girebilmesine yeni dinamizm katmasını beklediklerini dile getiren Geng, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Çin her zaman G20'yle işbirliğine büyük önem veriyor ve etkin şekilde katılıyor. Çin liderleri bütün G20 zirvelerine katılarak, küresel ekonomik yönetişimi iyileştirmek için Çin planını sundu. Özelikle 2016 yılında düzenlenen Hangzhou Zirvesi, G20 işbirliği tarihinde bir kilometre taşı olarak kabul ediliyor. Bütün bunlar, Çin'in G20 işbirliğine ve çok taraflılığa yönelik desteklerini gösteriyor. Çin ilgili taraflarla birlikte, son G20 Zirvesi'nde mutabakata varılmasını hızlandırmaya hazır” dedi.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor