“Xi ile Trump'ın görüşmesinden umutluyuz”

2018-11-28 16:19:54

Çin'in Washington Büyükelçisi Cui Tiankai, Cumhurbaşkanı Xi Jinping ve ABD Başkanı Donald Trump'ın G20 Zirvesi vesilesiyle yapacakları görüşmenin, Çin-ABD ilişkilerinin geleceğine yön vermesini umduklarını dile getirdi.Cui Tiankai dün Washington'da basına verdiği demeçte, söz konusu görüşmenin; Xi Jinping ve Trump'ın yıl içinde yapacağı tek yüz yüze görüşme olduğuna işaret ederek, iki tarafın ticari anlaşmazlıklar gibi somut sorunların çözümüne yönelik çalışmalarına kapsamlı stratejik rehberlik sağlamasını amaçladığını kaydetti.


Çin'in ABD dâhil herhangi bir ülke ile “ticari savaşa” girmek istemediğine dikkat çeken Cui Tiankai, sorunu müzakere yoluyla çözmekten yana olduklarını belirtti.


Cui Tiankai, Çin ve ABD'nin dünyanın en büyük iki ekonomisi olduklarını belirterek, iki ekonominin birbirine yüksek seviyede bağımlı olduğunu ve aynı zamanda küresel ekonomide ortak sorumluluklarının bulunduğunu kaydetti.


ABD tarafının Çinli işletmelere uyguladığı yaptırımların korumacılık ve tek taraflılık olduğunu, ayrıca çok taraflılığa dayalı küresel ticaret düzenini zayıflattığını ifade eden Cui Tiankai, dolayısıyla Çin'in buna karşı çıktığını vurguladı.         

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor