Xi Jinping imzalı makale İspanya basınında yayınlandı

2018-11-27 21:01:19 CRI

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping'nin kaleme aldığı “Büyük Adımlarla Yeni Çağa Yürümek ve El Ele Yeni Başarılar Yaratmak” başlıklı makale İspanyol ABC gazetesinde yayınlandı.

Xi'nin Çin-İspanya ilişkilerine dair değerlendirmelerde bulunduğu yazı şu şekilde:

“İspanya Kralı VI. Felipe'nin daveti üzerine, güzel ve bereketli İspanya Krallığı'nı ziyaret ederek, Avrupa, Latin Amerika ve G20 Zirvesi yolculuğuma başlamaktan büyük mutluluk duyuyorum.

Şu anda uluslararası arenada derin ve karmaşık değişiklikler meydana gelmekte. Dünya kutuplaşırken, ekonomi küreselleşirken, bilişim toplumu oluşurken ve kültürel çeşitlilikler derinlemesine gelişirken insanlık da bir kader ortaklığı oluşturmakta.

Bununla beraber, eşi görülmemiş sınamalarla da karşı karşıya bulunuyoruz. Özellikle de korumacılık ve tek tararlılık eğilimleri giderek yükseliyor. Bu nedenle, gideceğim ülkelerin ve dünyanın ileri gelen ekonomi topluluklarının liderleriyle birlikte uluslararası toplumun dayanışmasının güçlendirilmesi, küresel yönetişimin iyileştirilmesi, ortaklık ilişkilerinin geliştirilmesi, dünya barışı ve istikrarı ile gelişiminin hızlandırılması gibi konuları el almak söz konusu ziyaretlerimin başlıca amaçları arasında yer alıyor.

İspanya, Avrupa'nın medeni bir ülkesi olarak, insalık uygarlığı tarihinde önemli etkiler yarattı. Çin ve İspanya coğrafi olarak birbirine uzak olmasına rağmen, eski İpek Yolu 2 bin yıl önce Çin'in eski başkenti Chang'an ve İspanya'nın Tarragona kentini birbirine bağladı.

Çin Halk Cumhuriyeti ve İspanya Krallığı arasında diplomatik ilişkiler 1973 yılında kuruldu. Geçen 45 yıl boyunca uluslararası arenada değişiklikler yaşanmasına karşın, Çin ve İspanya daima birbirine saygı gösterek, ilişkileri eşitlik ilkesi temelinde yürüttü ve karşılıklı yarara dayalı işbirliğinde bulundu. İkili ilişkileri de sağlıklı ve istikrarlı bir şekilde geliştirdi. Yine aynı dönemde, karşılıklı güven sürekli olarak pekiştirilirken işbirliği de durmaksızın yoğunlaştırıldı ve kültürel kaynaşma da devamlı olarak güçlendirildi.

Bu sene, Çin'de reform ve dışa açılma politikası başlatılmasının 40. yıldönümü ve aynı zamanda İspanya'da anayasayal reform gerçekleştirilmesinin de 40. yıldönümü.

Bu ziyaretle, İspanya yönetimiyle ve çeşitli kesimlerinden insanlarla geniş temaslarda bulunarak, Çin ve İspanya arasındaki dostluğu aktarmaya, karşılıklı yarara dayalı işbirliğini derinleştirmeye ve ikili ilişkiler için daha güzel ve daha parlak bir gelecek yaratmaya hazırım. Bunun için de şu noktalara dikkat çekmek istiyorum:

-İki ülke arasındaki kapsamlı stratejik ortaklık ilişkilerinin seviyesinin yükseltilerek, ikili ilişkilerin siyasi temelinin sağlamlaştırılması;

-İki ülkenin gelişme düşüncesi arasındaki iletişim ve stratejilerin daha çok kenetlendirilmesi;

-İki ülke arasında somut işbirliği derinleştirilerek, ikili ilişkilerdeki çıkar bağlarının sıkılaştırılması;

-Çin ve İspanya arasındaki kültürel iletişim yoğunlaştırılarak, ikili ilişkilerin halk temelinin sağlamlaştırılması;

-İki ülke arasında uluslararası konulardaki işbirliği güçlendirilerek, dünya barışı, istikrarı ve refahının korunması.

Bu sene ayrıca, Çin ile Avrupa Birliği arasında kapsamlı stratejik ortaklık ilişkileri kurulmasının 15. yıldönümü. Çin her zaman Avrupa'nın entegrasyonunu destekliyor. Şu anki durumda, Çin ile AB arasındaki kapsamlı stratejik ortaklık ilişkilerinin derinleştirilmesinin sürdürülmesi iki tarafın da ortak çıkarlarına uyuyor. AB'nin önemli üyelerinden İspanya aynı zamanda Çin'in de birlikteki iyi bir dostu ve iyi bir ortağıdır. İspanya'nın AB'de olumlu rol oynamaya devam ederek, Çin-AB ilişkilerinin sağlıklı ve istikrarlı gelişimini ilerletmesini bekliyoruz.

Çin, İspanya ile fırsatlardan birlikte yararlanarak sınamaları da birlikte göğüslemeyi, ikili ilişkilerde yeni bir sayfa açmayı ve iki ülke halklarına güzel yarınlar yaratmayı arzuluyor.”Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor