Li Keqiang, Çinli ve Güney Koreli yerel yöneticileri kabul etti

2018-11-27 20:09:50 CRI

Çin Başbakanı Li Keqiang, Beijing'de “2. Çin-Güney Kore Eyalet Yetkilileri Toplantısı”na katılan temsilcileri kabul etti.

Li Keqiang görüşmede, şu an iki ülke arasındaki ilişkilerin genel olarak istikrarlı şekilde gelişmeye devam ettiğini, kapsamlı yerel temaslarda ve işbirliği projelerinde de ilerlemeler kaydedildiğini ifade etti.

Li Keqiang, Güney Kore ile birlikte, ikili ilişkilerin uzun vadede karşılıklı saygı, eşitlik ve yarar ilkeleri doğrultusunda, istikrarlı ve sağlıklı şekilde gelişmesini ilerletmeye hazır olduklarını vurguladı.

Li, toplantıda elde edilen olumlu sonuçların, iki tarafın da yerel işbirliğini geliştirme konusunda güçlü bir iradeye ve büyük işbirliği potansiyeline sahip olduğunu gösterdiğini kaydetti.

Çin-Güney Kore Eyalet Yetkilileri Toplantısı gibi platformların geliştirilerek yerel temas ve işbirliğinin yoğunlaştırılmasının önemine değinen Li, böylece ikili ilişkilere daha çok olumlu katkı yapılabileceğine dikkat çekti.

Çin'de reform ve dışa açılma politikası uygulanmasından bu yana geçen 40 yılda kazanılan başarıların sadece Çin'e değil, Kuzeydoğu Asya bölgesindeki barışa ve refaha da yarar getirdiğini dile getiren Koreli temsilciler ise, Çin'le ticaret ve yatırım işbirliğini geliştirmeyi temenni ettiklerini belirtti.

Temsilciler, iki ülke arasında kültürel temasları yoğunlaştırmanın yanı sıra, yerel hükümetler arasındaki işbirliğini ve halklar arasındaki etkileşimi güçlendirmeye hazır olduklarını söyledi.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor