Li Keqiang, David Cameron ile görüştü

2018-11-27 19:54:08 CRI

Çin Başbakanı Li Keqiang, Beijing'de eski İngiltere Başbakanı David Cameron ile görüştü.

Li Keqiang, Cameron'un görev süresi boyunca Çin ile İngiltere arasındaki ilişkileri ve işbirliğini geliştirmek için gösterdiği çabaları takdirle değerlendirdiğini ifade etti.

Çin'in İngiltere'yle ilişkilere büyük önem verdiğini dile getiren Li, İngiltere'yle karşılıklı saygı ve eşitlik temelinde siyasi güveni sağlamlaştırmayı ve ekonomi, ticaret ve finans gibi önemli alanlardaki işbirliğini derinleştirmeyi beklediklerini aktardı. Li, Çin'in iki ülke arasındaki yatırım işbirliği potansiyelini daha da geliştirmeye hazır olduğunu ifade etti.

İngiltere ile Avrupa Birliği arasındaki Brexit anlaşmasının yoğun ilgi çektiğine işaret eden Li, hem İngiltere hem AB'nin Çin'in önemli işbirliği ortağı olduğunu dile getirdi.

Li, huzurlu, müreffeh ve açık bir İngiltere ve AB görmek istediklerine dikkat çekerek, Çin-İngiltere ile Çin-AB ilişkilerinin gelişimini de sağlıklı ve istikrarlı bir şekilde sürdürmeye hazır olduklarını söyledi.

Li ayrıca, İngiltere'yle beraber çok taraflılığı ve serbest ticareti savunarak, açık işbirliğinde ortak kazanç gerçekleştirmeyi beklediklerini belirtti.

David Cameron ise, şu an İngiltere ile Çin arasındaki işbirliğinin sürekli derinleştiğine, iki taraflı yatırım ve ticaretin de devamlı büyüdüğüne dikkat çekti.

Cameron, İngiltere'nin, uluslararası kurallara dayalı çok taraflılık ve serbest ticareti eskiden olduğu gibi gelecekte de destekleyeceğinin altını çizdi.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor