“Çin'in sağladığı krediler Filipinler'in taleplerine uyuyor”

2018-11-27 18:59:21 CRI

Çin Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Çin'in Filipinler'deki altyapı tesislerine sağladığı kredilerin, Filipinler'in ekonomik ve sosyal gelişme taleplerine uygun olduğu belirtildi.

Filipinler Maliye Bakanı Carlos Dominguez önceki gün düzenlenen “Filipinler'in Gelişimi” başlıklı bir forumda, bu seneki finansman projesi de dahil edildiğinde, ülkesinin Çin'den aldığı borcun Filipinler'in toplam dış borcunun sadece yüzde 0,65'ini oluşturduğunu söyledi. Dominguez, diğer altyapı tesisleri projelerine de finansman gerçekleştirilmesi halinde, 2022 yılında Filipinler'in Çin'den aldığı borcun ülkenin dış borçlarının yüzde 4,5'ini teşkil etmesinin beklendiğini dile getirdi. Dominguez, “Dolayısıyla Filipinler'in Çin borçlarıyla boğulma riskiyle karşı karşıya kalması gibi bir durum yoktur” dedi.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Geng Shuang günlük olağan basın toplantısında konuya ilişkin açıklamalarda bulundu. Geng, “Filipinler Maliye Bakanı Dominguez'in ilgili ifadelerini takdirle değerlendiriyoruz. Gerçekten Çin kredilerinin Filipinler'in dış borçlarındaki payı çok sınırlı, bu yüzden Filipinler'in sözde ‘borç tuzağına' düşmesi mükmün değil. Çin, Filipinler'in talebi üzerine bu ülkedeki ilgili altyapı tesisleri projelerine sermaye yardımı sağlıyor ve bu Filipinler'in ekonomik ve sosyal gelişme taleplerine de uyuyor. İlgili projelerin yerel halkın yaşam koşullarını iyileştireceğine, ekonomik büyümeyi hızlandıracağına ve Filipinler'in ulusal gelişimine yeni bir dinamizm katacağına inanıyoruz” ifadesini kullandı.

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in kısa süre önce Filipinler'e başarılı bir resmi ziyaret gerçekleştirdiğini vurgulayan Geng, ziyaret sırasında iki taraf arasında altyapı tesisleri, enerji ve tarım gibi alanları kapsayan toplam 30 işbirliği anlaşmasının imzalandığına dikkat çekti.

Geng, Çin ve Filipinler'in iki ülke liderleri arasında varılan fikir birliklerine göre, çeşitli alanlardaki somut işbirliğini derinleştirmeye, ortak kalkınmayı gerçekleştirmeye ve iki ülke ile halkına daha fazla fayda getirmeye devam edeceğini sözlerine ekledi.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor