Haber Analiz: Uluslararası toplumun G20 Arjantin Zirvesi'nden beklentileri ne?

2018-11-27 16:49:38

Xu Qinduo, CRI Haber Merkezi

G20'nin ilk zirvesi, Kasım 2008'de ABD'nin başkenti Washington'da yapıldı. O dönemde zirvenin en önemli misyonu küresel ekonominin onlarca yıl içinde en ağır hale gelen finans krizinden kurtulmasını sağlamaktı. Dünyanın başlıca ekonomileri bu misyon doğrultusunda dürüst işbirliği kurarak politikaların koordinasyonunu yoğunlaştırıp küresel ekonominin yeniden raya oturmasını sağladı.

G20'nin ilk zirvesinin üzerinden 10 yıl geçti. Uluslararası toplumun önünde yine ciddi meydan okumalar var. Küresel ekonomik büyüme yavaşladı, küresel ticaret durgunluk dönemine girdi. Dünya Ticaret Örgütü (WTO), bu yılki küresel ticaretin artış hızının, son 5 yılda görülen küresel ekonomik büyüme hızının altında kalacağını tahmin ediyor. Buna paralel olarak, korumacılık ve tek taraflılığın baş göstermesi, küresel düzene ciddi bir tehdit oluşturuyor. Bazı yeni yükselen ekonomilerle gelişmekte olan ülkelerin piyasalarında dalgalanmalar görülüyor ve küresel ekonomik riskler ile belirsizlikler giderek artıyor.

Buna karşın, Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, kısa süre önce düzenlenen Asya Pasifik Ekonomik İşbirliği Örgütü (APEC) CEO Zirvesi'nde yaptığı konuşmada, “İnsanoğlu bir kez daha kavşak noktasına ulaştı. İşbirliği mi direnme mi? Dışa açılma mı içe kapanma mı? Çifte kazanca dayalı işbirliği mi sıfır toplamlı oyun mu? Bu sorulara verilecek cevaplar, tüm dünya ülkelerinin çıkarlarıyla sıkıca bağlantılı olduğu gibi insanoğlunun kader ortaklığının kurulmasını da etkileyecek.” diye konuştu. Xi Jinping bu konuşmasında insanoğluna uyarıda da bulundu: “Eğer direnme yoluna girilirse ister soğuk, ister sıcak, ister ticari savaş olsun, hiçbirinin gerçek anlamda galibi yoktur. ”

Aslında G20'nin Arjantin'deki yeni dönem zirvesi de bu arka planda yapılacak. Zirvenin iki ana gündem maddesi bulunuyor: küresel ekonomik yönetişim ve iklim değişikliğiyle mücadele. Bunlardan küresel ekonomik yönetişim esas olarak küresel ticareti ilgilendiriyor. Çünkü günümüzde dünya ülkelerinin ticari korumacılık ve tek taraflılığı nasıl engelleyebileceği, küreselleşmeyi nasıl hızlandıracağı, çok taraflılığı nasıl daha etkin şekilde koruyacağı acilen yanıtlanması gereken sorular.

Küresel çok taraflı ticaret sisteminin çekirdeği DTÖ'dür. DTÖ'nün reformu G20 Arjantin Zirvesi'nin başlıca istişare konularından biri. ABD'nin son 1 yılda defalarca DTÖ Uyuşmazlık Çözüm Mekanizması'na hakim atanmasına karşı çıkması örgütü felce uğratıyor ve DTÖ'nün olağan çalışmalarını da tehdit ediyor.

Çin'in DTÖ Daimi Temsilcisi Zhang Xiangchen, on yıllardır örgüte üye gelişmiş ülkelerin 100 milyar dolar tarım sübvansiyonunu hiç azaltmadığını ve DTÖ'nün gitgide büyüyen elektronik ticaret gibi yeni sanayiler hakkında herhangi bir uluslararası kural belirlemediğini söyledi. Zhang, “Daha da kötüsü, DTÖ tek taraflılığa ve korumacılığa karşı etkili bir kısıtlama getiremedi, bu nedenle reform şart.” ifadesini kullandı.

Çin, AB ve Kanada gibi ülkeler DTÖ'nün reformu hakkında aktif bir şekilde kendi fikirlerini ve önerilerini sundular. Fakat ilgili süreç hâlâ başlatılmadı, hem de taraflar bu konuda farklı görüşlere sahip. İlgili tarafların G20 Zirvesi vesilesiyle fikir teatisinde bulunarak anlaşmazlıkları azaltması ve reform konusunda mutabakatı genişletmesi bekleniyor.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor