Wang Yi: Daha güçlü bir BM'ye ihtiyaç var

2018-11-27 10:04:45

Çin Devlet Konseyi Üyesi ve Dışişleri Bakanı Wang Yi, dün Beijing'de Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi üyesi ülkelerin daimi temsilcilerinden oluşan heyeti kabul etti.Wang Yi görüşmede yaptığı konuşmada, uluslararası toplumun BM Tüzüğü dâhil uluslararası kurallar doğrultusunda hareket etmesi halinde çok taraflılığın sağlıklı gelişebileceğine işaret ederek, dünyanın orman kanununa dönmesinin engellenmesi gerektiğini söyledi.


Tek taraflılığın baş gösterdiği bir dönemde uluslararası toplumun daha güçlü bir BM'ye ihtiyaç duyduğuna dikkat çeken Wang Yi, çok taraflılığın ve uluslararası kuralların korunması, insanoğlunun ortak kader topluluğunun oluşturulması için BM Güvenlik Konseyi'nin, ömzündaki özel sorumluluğu daha etkili şekilde hayata geçirmesi gerektiğini söyledi.


Çin'in BM Güvenlik Konseyi'nin çalışmalarına yaklaşırken BM Tüzüğü'nü hep ön plana aldığını ve tutumunu gerçekler temelinde objektif olarak belirlediğini kaydeden Wang Yi Güvenlik Konseyi'ne üye ülkeler arasında dayanışmaya önem verdiklerinin altını çizdi. Wang Yi, Çin'in adalet ilkesinde ısrarlı olduğuna dikkat çekerek, küresel barış ve güvenliğin korunması için yapıcı rol oynamayı sürdürmeye hazır olduğunu vurguladı.


Bu ziyaretle Çin'in reform ve dışa açılmada kaydettiği başarılara yerinde tanıklık ettiklerini vurgulayan heyet üyeleri, çok taraflılığın korunması, barışı koruma dâhil BM'nin tüm çalışmalarının iyi yürütülmesi ve küresel kalkınmanın hızlandırılması için sağladığı desteklerden dolayı Çin'e teşekkür etti.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor