“Çin-Hindistan sınır sorununda geleceğe dönük öneriler ileri sürüldü”

2018-11-26 19:48:18 CRI

Çin Dışişleri Bakanlığı, kısa süre önce düzenlenen Çin-Hindistan Sınır Sorunu Özel Temsilcileri Görüşmesi'nde, soruna ilişkin geleceğe dönük ve uygulanması muhtemel bir dizi önerinin ileri sürüldüğünü açıkladı.

Çin Devlet Konseyi Üyesi ve Dışişleri Bakanı Wang Yi görüşmede, Hindistan Ulusal Güvenlik Danışmanı Ajit Doval ile 24 Kasım'da, Çin'in Sichuan eyaletinin Chengdu kentinde “Çin-Hindistan Sınır Sorunu Özel Temsilcileri 21. Görüşmesi”ni gerçekleştirdi.

Çin Dışişleri Bakanılığı Sözcüsü Geng Shuang günlük olağan basın toplantısında, söz konusu görüşmenin, Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping ve Hindistan Başbakanı Narendra Modi'nin Wuhan'da gerçekleştirdiği görüşmeden sonra düzenlenen ilk toplantı olduğunu kaydetti.

Geng, görüşmenin aynı zamanda Wang Yi'nin Çin-Hindistan Sınır Sorunu Özel Temsilciliği görevine başlamasının ardından iki taraf arasında konuyla ilgili gerçekleştirilen ilk görüşme olduğuna da dikkat çekti.

Görüşmenin pürüzsüz şekilde geçtiğini vurgulayan Sözcü, toplantıda sınır sorunu, ikili ilişkiler ve her iki tarafı ilgilendiren uluslararası ve bölgesel sorunlar üzerinde fikir alışverişinde bulunulduğunu söyledi.

Geng, “İki taraf, sınır sorununa ilişkin görüşmeler, sınır bölgesindeki barış ile istikrarı koruma ve sınır bölgesindeki işbirliğini güçlendirme gibi konulara yönelik geleceğe dönük ve uygulanması muhtemel bir dizi öneri ortaya koydu. İki tarafın birçok alandaki fikirleri ve düşüncelerinin hemen hemen aynı olduğunu söyleyebiliriz.” dedi.

Geng, taraflar arasında, Çin-Hindistan sınır işleri müzakere ve eşgüdüm mekanizması çerçevesinde görüşmeler başlatılıp, iki tarafın ileri sürdüğü önerilerin gözden geçirilerek, çalışmaların yapıcı şekilde yapılması konusunda anlaşıldığına işaret etti.

Geng, iki tarafın temsilciler görüşmesinde fikir birliğine varılan alanlar ve konular üzerinde sistemli araştırmalar yapılması konusunda anlaştığının altını çizdi.

Sözcü ayrıca, tarafların bir an önce çözüm planlarının bulunup, sınır sorununa nihai çözümü getirmek için uygun koşullar yaratılmasını kabul ettiklerini ifade etti.Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor