Haber Analiz: Çin-Latin Amerika kader ortaklığının önündeki fırsatlar ve sınamalar

2018-11-26 15:59:18

Jiang Shixue, Shanghai Üniversitesi Latin Amerika Araştırmaları Merkezi Başkanı


Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping 27 Kasım'da İspanya, Arjantin, Panama ve Portekiz'i kapsayan resmi ziyaret programına başlayacak ve Arjantin'in başkenti Buenos Aires'te düzenlenecek G20 Zirvesi'ne katılacak. Küresel durumda çeşitli belirsiz ve istikrarsız unsurların gözle görülür oranda artış gösterdiği bir dönemde Arjantin ve Panama gibi Latin Amerika ülkeleri ve Çin'in önünde sınamalar bulunuyor, ancak iki tarafın kader ortaklığından doğan fırsatların sayısı daha fazla.


Çin ile Latin Amerika ve Karayipler coğrafi açıdan birbirlerine uzaklar, ancak ikisi de yeni yükselen ekonomiler ve gelişmekte olan ülkeler arasında yer almakla birlikte dünya barışı ve kalkınmasını koruyan önemli güçler konumundalar. İki taraf, uzun süredir kendi somut koşullarına göre kalkınma yolu arayışı içinde ve bu süreçte pek çok başarı elde etti.Çin Latin Amerika'yı dinamizm ve umutlarla dolu görüyor

Özellikle son birkaç yıl içinde Çin liderleri, Çin-Latin Amerika ilişkilerinin geliştirilmesi ve çeşitli alanlarda işbirliğinin pekiştirilmesi için önemli inisiyatifler ve tedbirler aldılar. Bu bağlamda Latin Amerika ülkeleriyle karşılıklı siyasi güvenin artırılması, ticarette ve ekonomide çifte kazanca dayalı işbirliğinin genişletilmesi, karşılıklı deneyim paylaşımı ile kültürel değişimin yoğunlaştırılması ve uluslararası işlerde yakın koordinasyon kurulması için karşı taraf ile ortak çaba harcandı.


Bu çabalar kapsamında Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping Latin Amerika'yı üç kez ziyaret etti. Çin-Latin Amerika ve Karayipler Forumu, artık iki taraf arasındaki işbirliğinin ana kanalı haline geldi, forum sayesinde birçok alandaki işbirliğinde verimli sonuçlar kazanıldı. Çin, iki yıl önce hazırladığı Latin Amerika'ya yönelik politika belgesinde bölgeyi “dinamizm ve umutlarla dolu kara parçası” olarak tasvir etti. Ayrıca bu belgede “Çin'in kalkınması, Latin Amerika ve Karayipler dâhil gelişmekte olan tüm ülkelerin birlikte kalkınmasıyla sıkıca bağlantılıdır.” ifadesi yer aldı.    


Xi Jinping'in hazırlandığı dördüncü Latin Amerika ziyareti, hem Çin-Latin Amerika ilişkilerine yeni enerji katacak, hem de iki tarafın uluslararası yönetişimde işbirliği yapmasına imkân tanıyacak.


Önümüzdeki dönemde Çin ve Latin Amerika'nın istişare ve işbirliğini güçlendirerek hegemonya, tek taraflılık ve ticari korumacılığa el ele karşı çıkması gerekir. Çok taraflılığın temelini sarsan hegemonya, tek taraflılık ve korumacılık artık uluslararası ticarete zarar getirip küresel barış ve kalkınmayı tehdit eder duruma gelmiştir.


Son yıllarda Çin ve Latin Amerika arasındaki ticaret hacmi 250 milyar doları bularak uluslararası ticaretin önemli bir parçasını oluşturmaktadır. Çin ve Latin Amerika küresel çok taraflı ticaret sisteminin önemli katılımcıları ve bu sistemden fayda gören taraflarıdır. Dolayısıyla serbest ticareti korumak için iki tarafın Dünya Ticaret Örgütü gibi çok taraflılık mekanizmaları çerçevesinde ticari korumacılığa karşı çıkması gerekir.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor