Ban Ki-moon: Çin deneyimlerini başka ülkelerle paylaşmalı

2018-11-25 15:35:26

Bo'ao Asya Forumu Konsey Başkanı ve eski BM genel sekreteri Ban Ki-moon, Çin'in Xinhua ajansına verdiği röportajda, 1978 yılında Çin'de reform ve dışa açılma politikasının uygulanmasından bu yana geçen sürede toplumda meydana gelen büyük değişimin kelimelerle ifade edilemeyecek boyutlara ulaştığını belirterek, Çin'in kalkınma deneyimlerinin başka ülkelerce öğrenmeye değer olduğunu söyledi.

1978 yılında Çin'in Gayri Safi Yurt İçi Hasılası (GSYİH) dünya ekonomisinin yüzde 2'sini bile oluşturmuyordu, ancak Çin dünyanın ikinci ekonomisine dönüştü. Ban Ki-moon, Çin'in inanılmaz ilerlemeler kaydettiğini, şimdi deneyimlerini diğer ülkelerle paylaşılması gerektiğini ifade etti.

Ban Ki-moon, BM verilerine göre dünya genelinde aşırı yoksul nüfusun 1990 yılındaki 1 milyar 900 milyon seviyesinden 2015 yılında 836 milyona kadar düştüğünü ve BM'nin kalkınma hedefine ulaşıldığını açıkladı.

Küresel yoksullukla mücadele konusunda Çin'in 40 yıllık reform ve dışa açılma sürecinin büyük katkıda bulunduğunu ve Çin'in kalkınma hedefine ulaşılması için BM'ye yardım ettiğini dile getiren Ban Ki-moon, Çin'de 2020 yılına kadar yoksulluğu ortadan kaldırma hedefinin gerçekleştirilmesi için mücadele edildiğini kaydederek, bunun sadece Çin için değil aynı zamanda dünya için inanılmaz bir başarı olacağına dikkat çekti.

Ban Ki-moon, Çin'in uluslararası toplumda oynadığı rolün de gittikçe önem kazandığını hatırlatarak, Çin'in BM barış koruma gücüne en çok maddi destek veren ikinci ülke hale geldiğini ve küresel çapta barış koruma misyonu üstlenilmesinde olumlu rol oynadığını ifade etti.

Ban Ki-moon, Çin'in gelişmekte olan ülkelere verdiği desteklerden dolayı Çin'e teşekkür ettiğini ve Asya Altyapı Yatırım Bankası (AAYB) ile Kuşak ve Yol inisiyatifinin uygulanmasıyla birlikte Çin'in dünya çapında daha fazla etki bırakacağını sözlerine ekledi.

Ban Ki-moon ayrıca, iklim değişikliği ve sosyal kalkınma gibi küresel sorunlarda Çin'in vazgeçilmez bir rol oynadığına ve bu konularda taahhütlerini yerine getirdiğine işaret etti.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor