İpek Yolu ülkeleri ortak sergi düzenleyecek

2018-11-25 15:35:06 CRI

İpek Yolu Uluslararası Müzeler Birliği'ne üye olan 18 ulusal müze dün Fujian eyaletinin merkezi Fuzhou'da işbirliği anlaşması imzaladı.

İpek Yolu güzergahında yer alan 18 müze 2019 yılı başında Beijing'de “Medeniyetler Arası İletişim” temalı bir sergi düzenleyecek.

İlk İpek Yolu Uluslararası Müzeler Birliği Toplantısı dün Fuzhou'da düzenlendi.

Kamboçya, Kazakistan, Laos, Birmanya, Güney Kore, Moğolistan, Nijerya, Belarus, Finlandiya, Rusya ve Azerbaycan dahil 20 ülke ve bölgenin müze yetkilileri bir araya geldi.

Çin Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın uluslararası iletişim ve işbirliği dairesi başkan yardımcısı Zhu Qi, 2017 yılında kurulan hükümet dışı ve kar amacı gütmeyen bir işbirliği platformu olarak İpek Yolu Uluslararası Müzeler Birliği'ne şu ana kadar yurt içi ve dışından toplam 157 kuruluşun katıldığına işaret etti. Zhu Qi,birliğin çeşitli ülkeler arasında kültürel iletişim ve işbirliğinin yoğunlaştırılmasına güç kattığını söyledi.

Çin Kültür Mirasları İdaresi Başkan Yardımcısı Guan Qiang, Çin'in İpek Yolu güzergahındaki ülkeler ve uluslararası örgütlerle işbirliğini geliştirip, İpek Yolu kültür miraslarını koruma birliği ve müzeler birliği gibi işbirliği mekanizmaları oluşturarak, Kenya, Suudi Arabistan ve Özbekistan gibi ülkelerle arkeolojik araştırma çalışması yürüttüğünü kaydetti.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor