Çin Devlet Konseyi'nden Taiwan seçimleri açıklaması

2018-11-25 15:31:53 CRI

Çin'in Taiwan bölgesi dün yerel seçim için sandık başına gitti.

Seçim sonuçlarına göre 22 şehir ve ilçede yapılan seçimlerde Guomingtang Partisi (Milliyetçi Parti) 15 başkanlık, Demokratik İlerleme Partisi 6 başkanlık kazandı. Bir idari birimde başkanlık bağımsız adayın oldu.

Çin Devlet Konseyi Taiwan İşleri Ofisi sözcüsü Ma Xiaoguang, seçim sonuçlarıyla, ada halkının Taiwan Boğazı'nın iki yakası arasındaki ilişkilerin barışçı şekilde sürdürülmesinden yana olduğunu bir kez daha gösterdiğini belirtti. Ma, Taiwan halkının barışçı birleşmenin kazanımlarından faydalanmak istediğini, yaşam koşullarının iyileştirilmesini beklediğini kaydetti.

Sözcü Ma, Tek Çin ilkesini yansıtan 1992 Mutabakatı'nı kararlılıkla sürdürerek sözde Taiwan'ın bağımsızlığını amaçlayan bölücü fikirlere karşı çıkmayı sürdüreceklerini belirtti.

Ma, ana kesimin Taiwan halkıyla birlikte iki yaka arasındaki ilişkilerin barışçı şekilde gelişmesini ilke edileceğini de vurguladı.

Çin, Taiwan'da daha fazla şehir ve ilçenin ana kesimdeki şehirlerle iletişim ve işbirliği yapmasını bekliyor.

Öte yandan, sözde Taiwan'ın bağımsızlığını savunan bir kesim, Taiwan takımının 2020 Tokyo olimpiyat oyunlarına ‘Chinese Taipei' yerine ‘Taiwan' adıyla katılması gerektiğini savunuyor. Çin Devlet Konseyi Taiwan İşleri Ofisi sözcüsü Ma Xiaoguang, bu konuda bir referandum yapılması çağrısının da geri teptiğini hatırlattı. Ma ayrıca, Taiwanlı sporcuları kullanarak bahis yapmanın, Taiwan halkının gönlünü kazanamayacağına dikkat çekerek, bağımsızlık girişimlerinin başarısızlığa uğramaya mahkum olduğunu dile getirdi.Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor