Chengdu'da Çin-Hindistan sınır görüşmesi

2018-11-24 16:15:42 CRI

Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi bugün Chengdu'da Hindistan Ulusal Güvenlik Danışmanı Ajit Doval'la birlikte Çin-Hindistan Sınır Sorunu özel temsilcileri arasında 21. görüşmeyi gerçekleştirdi.

Wang Yi, Çin ve Hindistan'ın el ele vererek gelişme sürecini hızlandıracağını ve dünya barışı ve insanlığın gelişmesine katkı yapacağını vurguladı.

Bu yıl Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in Hindistan Başbakanı Modi'yle 3 kez görüşmesi sayesinde ilişkilerin kapsamlı şekilde iyileştirildiğini hatırlatan Wang Yi, iki ülkenin özel temsilcilerinin görüşmesinin de sınır sorunuyla ilgili müzakereyi yapıcı şekilde ilerletmekte olduğunu ve ikili ilişkilerin geleceğine daha elverişli koşullar yaratacağını kaydetti.

Doval, yaptığı konuşmada, özel temsilcilerin ve iki liderin görüşmelerinde varılan fikir birliklerini yerine getireceklerine işaret ederek, Hindistan'ın Çin'le siyasi güveni artırarak sınır sorununda çözüme varmak istediğini kaydetti.

Doval ayrıca Çin'in Karaçi Başkosolosluğu'nun saldırıya uğraması nedeniyle Çin tarafına geçmiş olsun dileğinde bulundu ve bu terör eylemini sert bir dille kınadıklarını belirtti.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor